Propolis ektresinin Candida albicans üzerine antifungal etkisi
Antifungal effect of propolis extract on Candida albicans
- Tez No: 667905
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Propolisin eski yıllardan beri geleneksel tıpta çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan biyolojik antifungal aktivitelere sahip olduğu çok bilimsel çalışmalar ile gösterilmiş üründür. Çalışmamızda %20 lik etanol içeren Propolisten hazırlanan 7 farklı dozun idrar yolu enfeksiyonuna neden olan 21 Candida albicans izolatına karşı antifungal etkisi disk difüzyon yöntemi ile denenmiştir. Antifungal kontrole göre daha düşük etki gösterdiği görülmüştür. 21 C.albicans izolatının 6'sında inhibasyon zonu görülmüştür. Oysa kullanılan antifungal kontrol ise tüm izolatlarda inhibasyon zonu oluşturmuştur. Bu antifungal kontrole göre düşük etki oranının izolatların virülensliğine ve propolisin toplandığı yörenin bitki örtüsüne göre konsantrasyon oranının farklı olabileceği için daha detaylı çalışma yapılması kanısına varılmıştır
Özet (Çeviri)
Propolis is a product that has been shown by many scientific studies that it has antifungal biological activities used in the treatment of various diseases in traditional medicine for many years. In our study, the antifungal effect of 7 different doses prepared from 20% ethanol containing Propolis against 21 Candida albicans isolates causing urinary tract infection was tested by disk diffusion method. It has been found to have a lower effect compared to antifungal control. Inhibition zones were observed in 6 of the 21 C.albicans isolates. However, the antifungal control were used created an inhibition zone in all isolates. It was concluded that a more detailed study should be carried out, since the lower rate of effect compared to this antifungal control may be due to the virulence of the isolates and the content of the plant and its cover to the region where the propolis was collected.