Trombositlerin Candida albicans üzerine antifungal etkinliğinin araştırılması
Investigation of antifungal activity of platelets on Candida albicans
  1. Tez No: 510393
  2. Yazar: BERKSAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA AYTAÇ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mantar enfeksiyonlarında etken olarak en sık Candida türleri, özellikle de Candida albicans saptanmaktadır. Bu çalışmada gönüllülerden elde edilen trombositten zengin plazmanın (TZP) C. albicans ATCC 10231 suşuna karşı in vitro antifungal etkinliği ile bu etkinlikte rol oynayabileceği düşünülen bazı kemokin ve kinosidinlerin olası etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Dokuz gönüllüden Magellan PRP™ kiti kullanılarak 3'er ml TZP elde edildi. Otolog trombin eldesi için %10'luk kalsiyum glukonat kullanıldı. Otolog trombin ile aktive edilen TZP'nin, son maya konsantrasyonu 1x103 kob/ml ve 1x104 kob/ml olan C. albicans izolatı üzerindeki antifungal etkinliğinin ortaya konulması amacıyla 1., 2., 4., 8. ve 16. saatlerde Sabouraud Dekstroz Agar (SDA) yüzeyine ekimleri yapıldı. 30°C'de 18-24 saatlik inkübasyon sonrası koloniler sayıldı. Aynı zamanda her ekim saatinde kemokin ve kinosidinler [(Trombosit Faktör-4 (Human PF-4), İnterlökin-8 (Human IL-8) ve Timosin-β4 (Human TMSB4)] eş zamanlı olarak ELISA yöntemiyle ölçüldü. Trombositten zengin plazmadaki medyan Beyaz Küre (WBC) sayısı; 49,4x103/μl, medyan trombosit sayısı 2165x103/μl olarak saptandı. TZP'deki trombosit ve WBC verimliliğinde yaklaşık 9 kat artış saptandı. Başlangıç maya konsantrasyonu 103 olan TZP grubunun (TZP-103) saatlere göre üreyen koloni medyan değerleri sırasıyla 1., 2., 4., 8., ve 16. saatler için 3, 7, 34, 143 ve 500 iken başlangıç maya konsantrasyonu 104 olan TZP grubu (TZP-104) için bu değerler 19, 48, 166, 500 ve 500'dü. Aynı saatler için başlangıç maya konsantrasyonu 103 olan PBS (kontrol) grubunun koloni medyan değerleri ise sırasıyla 242, 280, 500, 500 ve 500'dü. TZP-103'ün PBS-kontrol grubuyla karşılaştırıldığında antifungal etkinliğinin 8. saatte halen devam ettiği, 16. saatte ise kaybolduğu görüldü. İki grup arası 8.
Özet (Çeviri)
Candida species, especially Candida albicans, are the most common pathogen detected in fungal infections. In this study, we aimed to evaluate the in vitro antifungal activity of volunteer-derived platelet rich plasma (PRP) against C. albicans ATCC 10231 strain and the possible effect of certain chemokines, kinocidins that might play a role in this activity. Three ml of PRP from nine volunteers were derived by using Magellan PRP ™ kit. 10% calcium gluconate was used to obtain autologous thrombin. C. albicans isolates with a final yeast concentration of 1x103 cfu/ml and 1x104 cfu/ml were inoculated on Sabouraud Dextrose Agar (SDA) at the 1st, 2nd, 4th, 8th and 16th hours of incubation in order to reveal the antifungal activity of autologous thrombinactivated PRP. The colonies were counted after 18-24 hours of incubation at 30°C. At the same time, chemokines and kinocidins [(Platelet Factor-4 (Human PF-4), Interleukin-8 (Human IL-8) and Thymosin-β4 (Human TMSB4)] were measured simultaneously by ELISA method. The median values of white blood cells (WBC) and platelets in PRP were detected as 49,4x103/μl and 2165x103/μl, respectively. Approximately 9-fold increase in platelet and WBC efficacy in PRP was detected. The colony median values of the PRP groups with an initial yeast concentration of 103 and 104 (PRP-103 and PRP-104) were found to be 3, 7, 34, 143, 500 and 19, 48, 166, 500, 500 for 1st, 2nd, 4th, 8th and 16th hours, respectively. The colony median values of the PBS- (control) group with an initial yeast concentration of 103 for the same hours were 242, 280, 500, 500 and 500, respectively. Compared with the PBS-control group, the PRP-103 showed that the antifungal activity was still going on at the 8th hour and disappeared at the 16th hour.