Hareketli hasta takibi için kablosuz sensör sistemleri
Wireless sensor systems for mobile patient assesments
- Tez No: 238895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kablosuz sensör sistemleri, tıbbi uygulamalarda hareketli hasta takibi için geliştirilen sistem çözümleri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Doktor kontrollerinde, yapılan tetkikler sonucu hastanın sadece o anlık durumu izlenebilmektedir. Oysa, hızlı ve doğru teşhisin konulmasında ve uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde periyodik ve gerçek zamanlı fizyolojik parametre bilgilerinin elde edilmesi çok önemlidir. Bu durum, sürekli takip edilmesi gereken hastalarda günlük hayatlarının aksamasına neden olmaktadır. Bu olumsuz durumları ortadan kaldırmak, vakit kazanmak ve en önemlisi hastaların psikolojik olarak rahatlamalarını sağlamak için kablosuz sensör sistemlerinin kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır.Bu tez çalışmasının ana fikri, hastaya bağlı çeşitli sensörler aracılığı ile gerekli verileri toplamak ve bu verileri uzaktaki bir kişisel bilgisayara kaydederek analizler yapmaktır.Bu amaçla UDEA firmasının üretmiş olduğu UFM-A12 WPA alıcı?verici modülleri kullanılarak hastadan alınan anlık nabız verileri kablosuz olarak belirli bir çerçevede iletilmiş; iletilen veriler, Fourier analizinin eksikliklerini barındırmayan ve daha yakın tarihte ortaya çıkıp sıklıkla kullanılmaya başlanan Dalgacık analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir.Dalgacık analizi sonucunda; sekiz farklı hasta grubu, her bir gruptaki altışar hasta için yapılan analizler ve ortalama değerler hastalıklı ve sağlam grubun birbirinden kolayca ayrılmasını sağlamıştır
Özet (Çeviri)
Wireless sensor systems have important role in the medical applications, developing the system solutions for mobile patient treatments. According to the survey in doctors` control only follow up patient`s instantaneous situations. However, periodic and real time physiological parameter data is very important for right and fast identification and defining suitable treatment methods. This situation causes the delay of the patient`s daily activity. The use of these systems is becoming widespread so as to remove the unsuitable consequences to save time and especially to provide the physiological relief of the patient.The aim of this thesis is to obtain the essential data through the sensors attached to the patient and to implement the necessary investigations registering these data in the remote personal computer.With this aim the data of patient`s instantaneous heart rates obtained by the receiver-tranmitter modules UFM-A12WPA that produced by the UDEA firm is processed through the frequently used the Wavelet analysis method which has emerged recently and it doesn`t include the faults of the Fourier analysis`s data being transmitted wireless in a particular area.In view of the Wavelet analysis; eight different groups of the patients, the analysis of six patients for each group and average evaluations provided the seperation of the healthy group and sick group from each.