Genetik algoritma kullanılarak haftalık ders programı zaman çizelgeleme yazılımının geliştirilmesi
Developing a weekly course programme timetabling software by using genetic algorithm
  1. Tez No: 238896
  2. Yazar: KADİR CAN TAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çizelgeleme, belirli zaman aralıklarının istenen kısıtlar göz önündebulundurularak uygun bir sekilde atanması islemidir. Egitim kurumlarında dersprogramı hazırlama islemi çizelgeleme çesitlerinden biridir. Hedef, belirli kısıtlarkapsamında ilgili dönemde açılan bütün derslerin zaman çizelgelemesineyerlestirilmesidir. Belirtilen kısıtların çok çesitli olması ve islenecek verinin büyükboyutlarda olması ders programı hazırlama problemini zor bir hale getirmektedir.Böyle bir problem için klasik yöntemleri kullanarak çözüm bulmak çogu kezmümkün olmamaktadır. Bu tez çalısmasında böyle bir çizelgeleme problemi ortayakonulmus ve uygun bir çözüm bulunmaya çalısılmıstır. Uygun çözüme kısa birzamanda ulasabilmek için genetik algoritma yöntemi kullanılmıstır.Genetik algoritma, problemin olası çözümlerinin bulunmasının zor vezahmetli oldugu durumlarda, makul bir zamanda uygun çözümü bulabilmek içingelistirilmis bir yöntemdir. Genetik algoritmada; seçim, çaprazlama, mutasyon vedüzeltme operatörlerinden yararlanılmıstır.Genetik algoritmanın haftalık ders programı zaman çizelgelemesi problemineuygulanabilmesi için ders, dershane, sınıf ve ögretmen bilgilerinin tanımlandıgı biryazılım gelistirilmistir. Yazılım, bu bilgileri kullanarak ve tüm kısıtları göz önündebulundurarak, bir müfredat döneminin haftalık ders programı çizelgelemesinihazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Timetabling is a process of assigning definite intervals according to requestedrestrictions. The process of preparing course programme for educational associatiesis a kind of timetabling. The object is to place all lectures that will be studied in therelevant term considering the definite restrictions. That the restrictions are so severaland the data that will be processed is of high dimensions make the problem ofpreparing the course programme difficult. For such a problem, it is usually notpossible to find solution by using classical methods. In this thesis, this kind ofproblem has been brought up and an ideal solution has been tried to be found. Thegenetic algorithm method has been used to reach a suitable solution within a shorttime.Genetic Algorithm is a method that has been developed for finding solutionfor the situations in which it is difficult and onerous to find a solution within areasonable time. For ideal solution; selection operators, crossover and mutationoperators of genetic algorithm have been utilized.For the genetic algorithm to be applied to a weekly course programmetimetabling problem, a sofware in which the information of lecture, teacher, class andclassroom defined has been developed. The software performs timetabling the courseprogramme for the relevant education term considering all the restrictions.