Yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayılarının ölçülmesi
- Tez No: 23894
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
-92- 7. ÜZET însanoglu ma İşeme ler dek i ısı iletiminin farkına vardık tan sonra ısıl iletkenliği düşük malzemeleri çevre koşulla rından korunmak için kullanmaya başladı. Teknolojinin etkisi ile, yeni malzemeler geliştirildi ve ısı iletim katsayısının belirlenmesi ihtiyacının dogması pek cok ölçme yönteminin geliştirilmesine sebep oldu. Bu çalışmada, yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayı larının ölçülmesi için basit bir imalat ve ölçme yöntemine sahip bir deney düzeneği tasarlandı ve Türk Standartlarına uygun olarak geliştirildi, dlçme yöntemi olarak kararlı halde tek numuneli plaka metodu seçilmiştir. Sıcaklık ölçümü için bilgisayarlı kontrol sistemi kullanılmıştır. Deney düzeneği nin ve yönteminin yeterliliğini ve güvenilirliğini belirleye bilmek için ısı iletim katsayısı bilinen malzemelerle deney ler yapılmıştır. îlk numune olarak literatürde belirtilen ısı iletim katsayısı 0,14 W/m°C olarak verilen sunta kullanılmış ve bu değer deneysel olarak elde edilmiştir. İkinci numune ısı iletim katsayısı 0,04 W/m°C olan stro-Fordur. Fakat stro-forla yapılan deneyler istenilen sonuçları vermemiştir. Bundan dolayı, bu deney düzeneği ısı iletim katsayısı 0,15 W/m*C'den büyük olan malzemelerin ölçülmesi için kulla nılabilmektedir. Daha düşük ısı iletim katsayısına sahip malzemelerin ölçülebilmesi için bazı değişiklikler önerilmiş tir.
Özet (Çeviri)
-93- 8. SUMMARY People have been using the materials with low conductivity -For protection from environmental conditions, after the human's appreciation of the heat conduction phenomena in materials. With the impact of technology, new materials have been discovered. Due to the necessity of the thermal conductivity, many of measuring methods have been developed. In this work, an apparatus which has a simple construction and measuring method of the thermal conductivity of insulating materials was developed and constructed according to Turkish Standards. The measuring method was selected as the plate method with one sample in steady state conditions. Computerized control system was used to measure temperatures. The experiments using the materials with known thermal conductivity were done to obtain the sufficiency and reliability of the apparatus and measuring method. The first sample was wood of which thermal conductivity was given as 0,14 W/m°C in the literatures and this is nearly obtained experimantal ly. The second sample was styrophor of which thermal conductivity was given as 0,04 W/m°C. But the experiments with styrophor couldn't present good results. Because of that, it was pointed out that this apparatus could be safely used with the materials of which thermal conductivity was greater than 0,15 W/m°C. It was suggested that this apparatus could be improved to measure the materials with lower thermal conductivity by making some changes on system.