Effect of polymer characteristics on floc strength
Polimer özelliklerinin flok dayanıklılığı üzerindeki etkileri
- Tez No: 238937
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Flokülasyon, su arıtımında sıklıkla kullanılan katı/sıvı ayrıstırma tekniklerinin temel basamaklarından biridir. Su arıtımındaki temel islemler olan filtreleme, yüzdürme ve çöktürme gibi asamaların etkin olabilmesi için parçacık boyutlarının büyütülmesi gerekmektedir. Bu çalısmada, farklı koagulant ve polimer türleri ile önozonlamanın su arıtımında katı-sıvı ayrıstırma mekanizmasının temel unsurları olan flok büyüklügü ve yogunlugu ile çökelme verimi üzerindeki etkileri incelenmistir. Bu çalısmada özellikle yüksek organik madde içeren suların arıtımına polimerik ve monomerik koagulantlar kullanılarak yeni boyutlar kazandırılması hedeflenmistir. Çalısma kapsamında farklı türlerdeki polimerlerin flok olusumu kırılması ve tekrar olusumuna etkileri incelenmistir. Ayrıca önozonlamanın floklar üzerindeki etkileri de belirlenmistir. Yapılan çalısmalarla flok büyüklügünü ve çökelme hızını artıracak uygun sartların bulunması hedeflenmistir. Flokülasyon asamasında belirli bir süre sonra flokülasyon indeksi (veya ortalama flok boyutu), olusma ve kırılma arasındaki dengenin kurulmasına baglı olarak sabit bir degere ulasmıstır. Yapılan denemeler sonucunda, kullanılan koagulantlar arasında, demir bazlı koagulantların yüksek hümik asit konsatrasyonunda nispeten daha etkisiz oldugu görülmüstür. Önozonlama yapılmamıs hamsuyla yapılan analizlerde ise, yüksek hümik asit konsatrasyonunda, flokülasyon indeksi egrileri göz önüne alınırsa, en yüksek performans nonyonik polimerle gözlemlenmistir. Buna karsın, düsük hümik asit konsantrasyonlarında katyonik polimerin kullanılan koagulantlarla birlikte daha büyük floklar olusturdugu saptanmıstır. Genel olarak, ön ozonlama flok olusumu üzerinde olumsuz etkiler yaratmıstır.
Özet (Çeviri)
Flocculation is an important step in many solid-liquid separation processes and is widely used in water treatment. Common unit operations such as filtration, flotation, and sedimentation become more effective as the size of the particles increased. In this study, the effects of different coagulant and polymer types and preozonation on the basic mechanisms of solid/liquid separation processes used in water treatment such as floc size, density and sedimentation efficiency were examined. The objective is to provide new dimensions to the treatment of the water which contains high organic matter by using polymeric flocculants and conventional monomeric coagulants together. The effects of different polymer types on the floc formation, breakage and reformation were also determined. Besides, the role of preozonation on the floc structure was analyzed. The most effective conditions for increasing both floc size and the sedimentation efficiency were tried to be found out. After a sufficient time, the flocculation index (or the average floc size) has reached a stable value, representing a balance between the formation and breakage of flocs. As a conclusion, among the coagulants used in the experiments, iron based coagulants were found to be insufficient at high humic acid concentrations. For nonozonated raw water, at high humic acid concentrations, nonionic polymer provided the best efficiency due to the results of flocculation index curves. In contrast to high humic acid concentrations, at low humic acid concentrations, cationic polymer, with existing coagulants, provided larger flocs than the others. In general, preozonation had adverse affects on the floc formation efficiency.