XENIX işletim sisteminin incelenmesi ve sistemin yönetimi
- Tez No: 23895
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu tea'de UNXX işletim sisteminin mikro bilgisayarlara uygularım is hali olan XENIX işletim sistemi incelenmiştir. XENIX işletim sistemi cok kullanicili bir işletim sistemidir- Sisteme giriş ve cikis' in nasil yapildigi, komutlar in kul lanirni- nin nasil olduğu, terminallerin kontrolü ve yönetimi, yaz i cila- rin tanimlanrnasi ve kullanirni, disket sürücülerinin kullanimi ve yedekleme işlemlerinin yapilmasi, Sistemin işleyişinin denetimi ve yönetim işlemlerinin şekilleri incelenerek XENIX sistemin komple işletimi için gerekli sistem bilgileri verilmiştir1. Sonuç olarak sistemin avantajlar i, insasi ve kullaniminda dik kat edilmesi gereken hususlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Irı this study, XENIX operating system was researched that it is adapting to the micro computers of UNIX operating system. This system is a MULT I USER operating system. In this system those procedures was followed: Input-output to the system, Cont rols and directions of terminals, creating and using of printers, using of floppy drivers and backup procedures, creating and checking-repairing file systems, find thus, it is given the system informations that operate the XENIX operating system as we need. In conclusion, it is pointed out that the advantages of system, cars of installation and using syster.i.