SCO-XENIX işletim sisteminde çok boyutlu performans analizleri (buffer büyüklüğü, kullanıcı sayısı, kayıt uzunluğu parametreleri ile)
- Tez No: 362408
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜSSAMET MARŞOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın I. bölümünde, Xenix işletim sistemi performans deneylerinde kullanılacak değişkenler, değişkenierin tanımlan ve özellikleri açıklanmıştır. Seçilen değişkenler Buffer Büyüklüğü, Dosya Kayıt Büyüklüğü ve Kullanıcı Sayısıdır. Bu değişkenierin seçilmesindeki amaç sistem üzerindeki etkilerinin neler olduğunun açıklanmasıdır. Bu değişkenierin bağlı olduğu değerlerin zamana göre fonksiyonu ortaya konmuştur. II. Bölümde değişkenierin değiştirilmesi ve deneyierin yapılması açıklanmıştır. Bu değişkenierin hangi değerlerine göre deneyler yapılacağı, belirlenmiştir. Belirlenen dosyaya çeşitli kayıt uzunluklarında, çeşitli buffer büyüklüklerinde, tek ve çok kullanıcı modlarda okuma-yazma deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerden elde edilen süre değerleri kaydedilmiştir. III: Bölümde yapılan çalışmalardan elde edilen değerler ile Buffer Büyüklüğü, Dosya Kayıt Büyüklüğü ve Kullanıcı Sayısı büyüklüklerine göre grafıkler çizilerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this work, variabtes tho e will be used in XENIX perforrnance experiment&, definitions of the variabtes and features of them are explained. Chosen variabtes are number of buffers, size of records and number of uscrs The ai m of the se leetion of the variable i to understand effections in the syı;tem. Thiı; thesis claim that different values ofvariables are dependent on functions upon time In the second chapter, changing of variabtes and doing experiment& are explained. How to do experirnents, deal with the value& of variabtes is cleared. In different kinds of record sizes and number of buffers and in single and multi-user environment, read-write experiment& are done. Time values which were obtained in these experiments are recorded In the third chapter, according to the values which were obtained from the works, by drawing graphics the results are evaluated