SCO-XENIX işletim sisteminde CGI (Computer graphic interface) kullanarak grafik ekranı ile text ekranı arasında arayüz fonksiyonu tasarımı
  1. Tez No: 57251
  2. Yazar: ERDEM UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜSSAMET MARŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde günümüz bilgisayarlarında çok geniş bir kullanım alanı bulmuş olan bilgisayar grafiğinin gelişimi ve yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Bu çalışmaların dünyadaki ve Türkiyedeki gelişimi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde çeşitli grafik kartları ve günümüzün en yaygın grafik kartı olan VGA(Video Graphic Adaptor) 'leri hakkında bilgiler verilmiştir. VGA kartlarında bellek, grafik belleğinin adreslenmesi, renk modelleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde SCO-XENIX 'te Grafik Yazılımı Geliştirme Aşamaları, SCO CGI (Computer Graphic Interface = Bilgisayar Grafik Arayüzü) Release 1.1.0a 'nin kurulması, sisteme mouse 'nın tanıtılması, kullanımın kimler tarafından yapılacağının belirlenmesidir. Çalışmanın dördüncü bölümünde SCO CGI Release 1.1.0a ile grafik tabanlı sistem ve uygulama yazılımı geliştirmek isteyenler için yazılmış bir arayüz tasarımı verilmiştir. SCO CGI Release 1.1.0a ile uygulama yazılımı geliştirmek isteyenlerin önündeki en büyük engel sistemin komut satırı ile grafik ekranı arasındaki veri aktarma problemidir. Çünkü, komutların yazıldığı text satırında çalıştırılan komutların çıktılarını grafik ekranında direkt olarak gösterecek bir fonksiyon mevcut değildir. Tasarlanan arayüzün amacı bu problemi ortadan kaldırmaktadır. Bu amaçla arayüz SCO-XENIX Development System Release 2.3.1b paketi ile C dilinde geliştirilmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde arayüzün uygulama yazılımları, özellikle sistem yöneticileri için geliştirilebilecek uygulamalarda sağlayacağı yararlar ortaya konmuştur. Ayrıca Arayüzün kullanım amaçlarının genişletilmesi için neler yapılabileceği de sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first section of this work place has been given to the development of computer graphics which has found a large area of application and the work that has been done. The development of this work in the world and Turkey has been examined. In the second section of the work information has been given about different types of graphic cards and VGA's (Video Graphic Adapters) which are the commonest graphic cards of our day. On VGA cards emphasis has been placed on memory, addressing of graphic memory and colour models. In the third section of the work steps of the development of graphic software in SCO-XENIX, the setting up of SCO CGI (Computer Graphic Interface) Release 1.1.0a, mouse configuration for the system and the users have been determined. In the fourth section of the work a written interface draft has been given for those who want to develop applied software and SCO CGI Release 1.1.0a with a graphic based system. The biggest obstacle of those who want to develop SCO CGI Release 1.1.0a with applied software is the problem of transfer of data between the system's command line and the graphic screen. This is because there is no function that shows directly on the graphic screen the output of commands on the line where they have been written in text. The aim of the drafted interface is in the removal of this problem. For this reason the interface has been developed in packetted SCO-XENIX Development System Release 2.3.1b with C language.In the fifth section of the work the benefits in applications of the interface's applied software that could be developed, especially for system directors, has been mentioned. In addition, things that could be done for the extension of the aims of the use of the interface has been listed.