Gerçek zamanlı kinematik GPS ölçü yönteminde sinyal yansıma hatasının araştırılması
Research of multipath propagation error on the real time kinematic GPS surveying method
  1. Tez No: 252891
  2. Yazar: ÖZER CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN MEKİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüz dünyasında GPS' e dayanan pek çok teknoloji günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. GPS güdümlü navigasyon cihazları hemen her elektronik mağazasında, otomobillerde, hatta cep telefonlarında bile standart halini almıştır. Teknoljik gelişmeler aynı zamanda GPS ölçülerine dayalı jeodezik ölçü tekniklerinin de gelişmesine olanak sağlamıştır.Bu ölçü tekniklerinden biri de Gerçek Zamanlı Kinematik GPS (GZK GPS) tekniğidir. GZK GPS sayesinde saniyelerle ölçülebilen zaman aralıklarında nokta koordinatları cm duyarlılığında arazide üretilmektedir.Bilindiği gibi GZK GPS ölçü yönteminde gezici alıcı, çalışma şekli ve ortamı nedeni ile pek çok hata kaynağına maruz kalmaktadır. Bu hata kaynaklarından biride ?SİNYAL YANSIMA HATASI? (MULTIPATH) dır.Çalışılan ortam ve istenilen hassasiyet göz önüne alındığında, GZK GPS yöntemi sinyal yansıma sorunundan en fazla etkilenen GPS ölçü yöntemidir. GZK GPS yöntemi açısından sinyal yansıma hatasının varlığı bir sorun iken, konumlama hatasının karakteristiği ve büyüklüğü de ayrı bir sorun olmaktadır.Bu tez çalışmasında, GZK ölçü yönteminde meydana gelen sinyal yansıma hatasının karakteristiği ve konumlama hatasının büyüklüğü üzerinde durulmuş ve kontrollü bir test ortamıyla bu sorunlara çözüm aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, lots of technological improvements, based on GPS has become a standart of daily life. The navigation kits which using GPS technology has become a standart in every electronic markets, cars, even in cell phones. Geodetic Surveying techniques based on GPS observations, gains a new improvement trend with the parallel of technological improvement. So, the Real Time Kinematic GPS technique is the one of these surveying methods. Every geodetic ground points coordinates could be known in a short time period, with cm accuracy by the using of RTK GPS surveying method.Known as, GPS error sources creates bad effects on rover RTK receiver hence the working environment and conditions. One of these error sources is MULTIPATH propagation/RTK GPS surveying is most common method effects by Multipath propagation because of application and working environment. While multipath propagation is an important problem about RTK GPS, also the characteristics and value of positioning errors are another problem.In this graduate research, it was dwelled upon the characteristics and size of positioning error that created by Multipath propagation error in GPS RTK surveying method.