N,N dietanol bağlı benzofenon türevi tek bileşenli fotobaşlatıcı sentezi, karakterizasyonu ve fotopolimerizasyonu
Photopolymerization and photophysical properties of amine linked one component benzophenone photoinitiator for free radical polymerization
- Tez No: 238989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amin bağlı tek bileşenli II. Tip bir fotobaşlatıcı olan BPDEA' nın sentezi yüksek verim ile gerçekleştirilmiştir ve tek fonksiyonlu ve çok fonksiyonlu monomerlerin polimerizasyonu, herhangi bir yardımcı başlatıcıya gerek duyulmaksızın yürütülmüştür. Fotobaşlatılmış serbest radikal polimerizasyonlarında benzofenon (BP)/yardımcı başlatıcı (MDEA) sistemine oranla BPDEA daha etkili bir başlatma yetisi göstermiştir. Trimetilolpropan triakrilat (TMPTA)' in BPDEA ve BP/MDEA ile fotobaşlatılmış polimerizasyonu Eşzamanlı IR spektroskopisi ve Foto-DSC yöntemleri ile incelenmiştir. Karbonil gruplarındaki triplet radikallerin oksijen tarafından söndürülmesinin polimerizasyon hızı üzerine etkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthesis of one-component amine linked type II photoinitiator (BPDEA) was achieved in high yields, and photopolymerization of mono and multiacrylate monomers were performed with BPDEA in the absence of a coinitiator in air and nitrogen atmosphere. Due to the one component nature of the photoinitiator, BPDEA is more effective than benzophenone (BP) combined with coinitiator (MDEA) system in the photoinduced free radical polymerization. The photoinduced polymerization Trimethylolpropane triacrylate (TMPTA) with BPDEA and BP/MDEA was investigated by using Realtime IR Spectroscopy and Photo-DSC Methods. The inhibiting effect of oxygen on the rate of polymerization was observed to be due to quenching of the triplet radicals by the carbonyl compound.