1950'den günümüze lise Türk Dili ve Edebiyatı müfredatlarında Türk dünyası edebiyatına verilen yerin incelenmesi
The study of the importence given to the Turkish world?s literature in the curriculums of high schools Turkish language and literature since 1950
- Tez No: 239026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAFKASYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, 1950'den günümüze, lise Türk dili ve edebiyatı öğretim programlarında, Türk dünyası edebiyatına verilen yer incelendi. Çalışmanın başında, edebiyatın tanımı, içeriği, Türk edebiyatının kapsamı ve değişik coğrafyalarda yaşayan Türk topluluklarının edebiyatları ve edebî şahsiyetleri hakkında kısa bilgi verildi. Sırasıyla 1957, 1976, 1991 ve 2005 yıllarında kabul edilen Türk dili ve edebiyatı müfredatları (öğretim programları) tanıtılıp, bu öğretim programları, ortak devir Türk dünyası edebiyatı ve Türkiye dışında gelişen çağdaş Türk dünyası edebiyatına verilen yer açısından ele alındı ve programlar karşılaştırıldı. Bu programlarla verilmek ve yapılmak istenenler ortaya konuldu. Ayrıca hâlihazırda yürürlükte olan 2005 öğretim programının, Türk dünyası edebiyatı konularına yer verme hususundaki yetersizliği ve yapılması gerekenler üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance given to Turkish World?s Literature in high school Turkish language and literature education programs since 1950 has been researched. In the beginning of this study, a brief information has been given about the description, content of literature, the extent of Turkish literature, the literature and literary men of Turkish communities living in different part of the world. Then, Turkish language and literature curriculums (education programs) admitted in 1957, 1976, 1992 and 2005 by chronological order have been shown, these education programs have been evaluated in accordance with importance given to mutual era Turkish world?s literature and modern Turkish world?s literature which developed outside Turkey and these programs have been compared with each other. The aims and objectives of these programs have been put forward. Apart from these, incapability of 2005 education program which is stil valid, in including Turkish world?s literature subjects and things that should be done have been emphasized.