20. y.y. resim sanatında ulusal eğilimler
National tendencies at painting of the 20.th century
  1. Tez No: 239027
  2. Yazar: KÜRŞAT BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
20. y.y. da ortaya bir çok sanat üslubunda dönemin siyasal gelisimine baglı olarakulusal içerikli çalısmalara rastlanmaktadır. 1786 Fransız htilali ile baslayan ulusalhareketlenmeler 20. y.y. 'a gelindiginde bir ivme kazanmıs, özellikle de, 1. Dünya Savası'ndansonra yogun olarak etkisini göstermistir.Savasın yıkıcı yüzüyle karsı karsıya kalan toplumların, içine düstükleri belirsizligisorgulamanın bir yansıması olarak bir çok ideolojik hareket ortaya çıkmıs, çözüm yollarıüretme çabası içerisine girilmistir. Bunlar arasından Ulusalcı yaklasımlar büyük kitlelerietkisi altına alan bir hareket olarak dikkat çekmektedir.Basta Avrupa olmak üzere, Rusya ve Amerika'da farklı kılıklarda olan ulusalcıhareketler, iktidarda söz sahibidir. ideolojik isimleri her ne olursa olsun ( Fasizm /Komünizm) kendi sistematigi içerisinde birer ulusal yaklasım olarak karsımızaçıkmaktadırlar.Bu noktada, sanat ve özelliklede resim sanatı, ulusal bir bilincin olusturulmasındaögretici yönüyle öne çıkmıs ve bu dönemde ortaya konan eserlerin pek çogunun temasını damilli duyguları atesleyen, ulus olma bilincini vermeye çalısan eserler olusturmustur
Özet (Çeviri)
Works which deal mainly with national are met depending on political development ofthat age at most of art styles appearing in 20th century. National actions, which had startedwith the French Revolution in 1786,had hastened in 20th century ,especially after WorldWar I, they showed their effects densely. Societies confronting with destructive aspect of thewar were starting to interrogate the indefiniteness in which they were being. Many ideologicalactions appearing at this age were producing solutions. Nationalist approaches through themhad begun to have influence on huge masses.Initially in Europe, nationalist started to come in to power and then in Russia and inAmerica. No matter whatever ideological names they do bear (Fascism - Communism), theyappear as national approaches in their own systematic.At this point, art and especially drawing art appeared with teaching side at forming anational conscious and the works of art, provoking national emotions and trying to makeconscious of being nation, formed the theme of most of works created at this age.