Ömer Lütfi Barkan'ın tarih anlayışı
The understanding history Ömer Lütfi Barkan
  1. Tez No: 239025
  2. Yazar: HATİCE KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalısmada, Ömer Lütfi Barkan'ın tarih anlayısı ortaya konulmayaçalısılmıstır. Yazarın kendi yazdığı eserler temel kaynak olarak ele alınmıstır.Çalısmanın birinci bölümünde, Ömer Lütfi Barkan'ın kısa hayat hikâyesinedeğinilmistir. Özellikle aldığı eğitim ve akademik yasamı üzerinde durulmustur.?kinci bölümde tarih anlayısı konusu yer almaktadır. Onu besleyen damarlardanbahsedilmistir.Üçüncü bölümde eserleri sınıflandırılarak, altı baslık altında makalelerininiçeriği hakkında bilgi verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is focused on the history view of Ömer Lütfi BARKAN. The Workswritten by the writer are taken up as main sources.In the first part of the study, a short biography of Ömer Lütfi Barkan is given.Especially, his educational and academic life is focused.?n the second part, history view and the channels supporting it take place.?n the third part, the works are classified and under six titles the contents of the articles areexplained.