Paul Karl Feyerabend'de yöntemsel çoğulcu eğitim anlayışı
The methodological pluralist education approach of Paul Karl Feyerabend
- Tez No: 239030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÖMERUSTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalısmamızın amacı, bilginin hızla degistigi modern dünyada, çagın ihtiyaçlarına cevapvermeyen geleneksel egitim sisteminin içinde bulundugu kısır döngüye, Feyerabend'inyöntemsel çogulcu egitim anlayısıyla çagdas bir alternatif sunmaktır.Çalısma, giris ve iki ana bölümden olusmaktadır.Giris kısmında, bilim felsefesi ve bilim felsefesinin konu alanı ortaya koyularak,Feyerabend'in bilim anlayısı ve yöntemsel çogulcu egitim anlayısına genel olarak deginilmeyeçalısılmıstır.Birinci bölümde, düsünürün bilim kavramı, teorik çogulculuk ilkesi, ne olsa uyar ilkesi,esölçülmezlik ilkesi, karsı tümevarım ilkesi ve bilgi kuramsal anarsizm ilkesiyle ilgili fikirleriaçıklanmıstır.ikinci bölümde, önce geleneksel egitim paradigmaları çerçevesinde sekillenen egitim,okul, ögretmen, program ve yöntem gibi kavramlar ortaya koyulmustur. Sonra bu kavramlarçerçevesinde Feyerabend'in yöntemsel çogulcu egitim anlayısı açıklanarak tartısılmayaçalısılmıstır.Sonuçta ise, yaptıgımız çalısmayla ilgili genel bir degerlendirme yapılarakFeyerabend'in yöntemsel çogulcu egitim anlayısının egitime katkıları gösterilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to present a contemporary alternative to the vicious circle whichis in the traditional educational understanding that doesn't respond to the needings of era in themodern world where the knowledge increases rapidly, by using the Feyerabend'smethodological pluralist educational approach.The study consists of introduction and two main parts.In the introduction, the philosophy of science and subject of the philosophy of scienceare presented and Feyerabend?s conception of science and methodological pluralist approach ofscience has been outlined.In the first chapter, the intellectual's science concept, theoretical pluralism principle,anything goes principle, Incommensurability principle, opposite induction principle andepistemological anarchism principle have been verbalized.In the second chapter, firstly the concepts have been exhibited such as school, teacher,programme and method in the frame of which is sahepd in traditional educational paradigms.Then, with the help of these concepts, Feyeraband?s methodological pluralist educationalapproach has been tried to be explained and argued.In conclusion, by making a general evaluation relating to a our study, Feyeraband?smethodological pluralist educational approach?s contributions have been tried to be showed tothe educational system.