Toluen-2,4-Diizosiyanat ile dihidroperoksit ve dioller arasındaki reaksiyonların ve kinetiklerinin incelenmesi.
- Tez No: 23904
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR KUYULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Luperox 2,5-2,5 (2,5-dimetil-2,5-dihidrope- roksi hegzan) ile TDI ( Toluen-2, 4-diizosiyanat) ekivalan ve ekivalan olmayan miktarlarda, katalizörsüz ve bir katalizör (T-12, dibütil kalay dilaurat) yardımı ile uygun koşullar al tında reaksiyona sokuldu. Reaksiyonun yürüyüş mekanizması sı caklığa bağlı olarak incelendi. Toluen-2, 4-diizosiyanat molekülündeki izosiyanat grupla rından birincil izosiyanat grubunun reaksiyon yeteneği, ikin ci izosiyanat grubunun reaksiyon yeteneğinden daha büyüktür. Bunu belirlemek için 1,4-Bütandiol, TDI ile ekivalan olmayan miktarlarda katalizörsüz ve katalizör (T-12, dibütil kalay dilaurat) yardımı ile uygun koşullar altında reaksiyona sokul du. İzosiyanat grupları ile sonlandırılmış dimerik üretanlar elde edildi. Ayrıca reaksiyonun yürüyüş kinetiği incelendi. Çalışmanın son aşamasında ise; Toluen-2,4 - diizosiyanatın ikincil izosiyanat gruplarının Luperox 2,5-2,5 molekülündeki hidroperoksit grupları ile reaksiyona girme koşulları incelen meye çalışılmıştır. Bu amaçla izosiyanat grupları ile sonlan dırılmış dimerik üretan ile Luperox 2,5-2,5 ekivalan olmayan miktarlarda, katalizör (T-12, dibütil kalay dilaurat) yardımı ile çeşitli sıcaklıklarda reaksiyona sokuldu. Reaksiyonların her aşamasında, reaksiyonların yürüyüşü örneklerden alınan IR-Spektrumları ile izlendi. Reaksiyon ürün leri fizikokimyasal yöntemlerle karakterize edildi. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Luperox 2,5-2,5 (2,5-dimethyl-2,5-dihyd- roperoxyhexane) was reacted with equivalent and excess of TDI (tolylene-2, 4- diisocynate) without and with catalyst(T-12, dibutyltindilaurate) under the same reaction conditions. The mechanism of these reactions was investigated depending on the tempe r a tur e. The reactivity of first isocynate group on the tolylene- 2,4-diisocynate is higher than second isocynate group. To deter mine this, 1,4-butandiol was reacted with excess of TDI (2,4- Tolylene diisocynate) without and with catalyst (T-12, dibutyl tindilaurate) under the same reaction conditions. Dimeric urethanes terminated with isocynate groups were prepared. Reac tion kinetics of both of these reactions were investigated. On the last part of this study; The reaction conditions between second isocynate group of the tolylene diisocynate and hydroperoxide groups of Luperox 2,5-2,5 were investigated. Dimeric urethane with isocynate end groups was reacted with excess of Luperox 2,5-2,5 with catalyst (T-12, dibutyltindilau rate) at different temperatures. The reactions were followed by IR-Spectroscopy. The reac tion products were characterized with physicochemical methods. vi x