Enformal sektörde ev-eksenli çalışan kadınlar ve Hindistan'da Sewa (Self-Employed Women Association) deneyimi
Home-based women workers in informal sector and the experience of Sewa (Self Employed Women Association) in India
  1. Tez No: 239050
  2. Yazar: SİNEM BAHÇECİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP YÜCEL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez neoliberal politikalarla birlikte giderek yaygınlaşan yeni emek biçimlerinden biri olarak ev-eksenli emekle yoksulluk arasındaki ilişkiye ve ev-eksenli çalışan kadınların örgütlenme olanaklarına dayanmaktadır. Çalışmada Türkiye'deki ev-eksenli üretim üzerine yapılan araştırmalara ve bazı örgütlenme deneyimlerine yer verilmiştir. SEWA ise hem neoliberal politikalar içinde hareket olanaklarını irdelemek hem de çalışan yoksul kadınların kendi deneyimlerini anlayabilmek açısından önemli bir örnek olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis depends on home-based working as a new type of labor that gradually becomes widespread with the influence of neoliberal policies and the possibility of organizing home-based working women. The study also concantrates on researches on home-based labor in Turkey and some organization experiences. SEWA is evaluated as a significant example to understand the limits of moving in neoliberal policies and the experience of working poor women.