Max Brod'un ?İnsanlarla değil taşlarla? ve Necip Fazıl Kısakürek'in ?Kaldırımlar? adlı şiirlerine karsılaştırmalı ve tematik yaklaşım
Comparative and thematic approach to the poems of nec?p fazil Kısakürek?s ?Sidewalks? and Max Brod?s ?not with human beings, with stones
- Tez No: 239074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET UĞUR NALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalısmamızda Necip Fazıl Kısakürek ve Max Brod'un siirlerinden yola çıkarakedebi eser ve okur iliskisini anlattık. Yazar okur iliskisinde ortaya koymak istediğimiznoktaları yazarın okuyucuyu belirli bir yöne çekmemesi bilakis onun kendi hayaldünyasında öykünün sonunu belirlemesine olanak tanıması, diğer bir deyisle yorumlamaesnasında bir özgürlük alanı bırakması olarak sıraladıkKarsılastırmaya dayalı yaptığımız bu siir incelememizde, siirin hem anlamsal hemde biçimsel özelliklerinin okuru düsüncelere farklı duygulara, bunun sonucunda da farklıyorumlara götürdüğünü gösterdik. Siirde imgenin ne denli öneme sahip olduğunu, okurudeğisik hayal dünyası içerisine sokmakta çok önemli bir rol oynadığını gözlemledik.Bu çalısmamızda karsılastırma yaptığımız iki sairin siirlerinin yazıldıkları tarihitibariyle aralarında yaklasık 20 yıl gibi bir zaman farkının olmasına rağmen birinin birdiğeri üzerinde etki bıraktığını söylememiz yanlıs olmayacaktır. Dili, dini, ırkı ve cinsiyetine olursa olsun bütün insanların hep aynı duygularla hareket ettiklerini, diğer bir deyislesairlerin siirlerinde temel öge olan insan olgusunu basta duygusal olmak üzere değisikyönleriyle ele aldığını ve islediğini gördük.
Özet (Çeviri)
In our study, we explicate the relation between literary work and reader withpoems of Necip Fazıl Kısakürek and Max Brod. We list in order the points, which we wantto introduce, in the relation between writer and reader as ; writer shouldn?t turn away thereader in an other direction on the contrary should enable reader to determine the end of thestory in his imagination in other words writer should leave a freedom space whilecommenting.We showed that the semantic and formal features of poem takes the reader tothoughts, different emotions thus different comments in this poem analysis which is basedon comparison. We observed that image has so much importance in poem and play animportant role in taking reader to a different imagination.It will not be amiss to say that one of the poets affects another although there is a twentyyears time lag, considering the written date of the poems of the poets whom we compare inthis study . We saw that all the people act with the same feelings whatever their language,religion ,race, gender are, in other words poets take in hand and process the people fact,which is the basic item of their poems, with different sides in the first instance emotional