Ticari sır, bankacılık sırrı veya müşteri sırrı niteliğindeki bilgi veya belgelerin açıklanması suçu (TCK md.239)
Crime of disclosure of information or documents qualified as commercial secret, banking secret or customer secret (TCC art.239)
- Tez No: 924991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TOZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Sırlar, özellikle ekonomik alanda sağladığı fayda nedeniyle, gerek özel hukukta, gerek ceza hukukunda oldukça geniş bir şekilde korunan ve sırların gizliliğine yönelik ihlallerin çeşitli cezai yaptırımlara konu edildiği bir kavramdır. Böylesine geniş bir konunun altındaki ticari sır, bankacılık sırrı, müşteri sırrı, fenni sır ve sınai sırların açıklanması veya yetkisiz kimselere verilmesi, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 239. maddede korunmakla birlikte, çeşitli (öğreti, yargısal içtihat gibi) tanımlamalar yapılmış olsa da, kanuni bir tarifin bulunmadığı görülmektedir. Mevcut durum itibariyle, söz konusu kavramların içeriklerinin belirlenmesi ve suça yönelik tespitinin yapılması gerektiği açıktır. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, oldukça geniş ve kapsamlı olduğu bilinmekle birlikte, sır kavramın tanımı ve unsurları konusunda çerçeve edinilerek sır kavramının sahibine sağladığı fayda nedeniyle gizli tutulan gerçek ve gizli bilgiler olduğu sonucuna varılmıştır. Tezin ana konusunu oluşturan Türk Ceza Kanunu 239. Maddenin incelendiği ikinci bölümde suçun, uygulanabilirliği değerlendirilmiş, madde içeriğinin, bazı yerlerde hukuki anlamda sakıncaları barındırdığı görülmüştür. Maddede, failler hakkında aynı cezanın öngörülmesi, ceza mantığı açısından isabetli değildir. Eylemin basın-yayın yoluyla gerçekleştirilmesi hali ve eylem neticesinde oluşan zararın daha ağır bir cezai yaptırıma tabii tutulmaması isabetli olmamış, maddede yer verilen nitelikli hale ilişkin düzenleme, korunmak istenilen fayda nedeniyle, eksik kalmıştır. Kanun Koyucu tarafından birden fazla kanunla korunan sırların bir kısmının aynı değerleri koruduğu görülmektedir. Uygulamada sorunlara yol açan bu durum ve bazı noktalarda birbirlerinin uygulamalarını ortadan kaldıran bu normların, yukarıda belirtilen diğer sakıncalı durumlarla birlikte giderilmesi ve yasal düzenlemelerin yapılması isabetli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Secrets, especially due to the benefits in the economic field, are a concept that is widely protected in both private and criminal law, and violations of the confidentiality of secrets are subject to various criminal penalties. While various definitions (such as doctrine, and judicial jurisprudence) have been made, there is no legal definition of the disclosure of trade secrets, banking secrets, customer secrets, scientific secrets, and industrial secrets on Article 239 of the Turkish Criminal Code No. 5237. As of the current situation, it is clear that there should be detection of the offense, and the content of the concepts. In the first part of this thesis, which consists of two parts, although it is known to be quite broad, it is concluded that the concept of the secret is true and confidential information that is kept confidential due to the benefit it provides to its owner. In the second chapter, which constitutes the main subject of the thesis, It seems that the context of the article 239 contains legal drawbacks in some places. The article foresees the same penalty for the perpetrators is inaccurate in terms of penal logic. The fact that the act has not been subjected via the press, and the damage caused as a result of the act, to a heavier criminal sanction has not been appropriate, and the regulation regarding the qualified condition included in the article is incomplete due to the benefit to be protected. Also, it has been observed that some of the secrets protected by more than one law protect the same values. It would be appropriate to eliminate this situation, which causes problems in practice, and these norms, which eliminate each other's practices at some points, together with the other objectionable situations mentioned above, and to make legal arrangements.