Kamu kesiminde döner sermaye işletmelerinin yeri ve önemi
Firms with working capital's location and importance in public sector
- Tez No: 239095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Döner sermayeli işletmeler kamu yönetimi içinde yer alır. Bu işletmeler genel ve özel bütçeli idarelere bağlı olarak kurulmaktadır. Kamu yönetimi, genel ve özel bütçeli idareler, sosyal güvenlik kurumları, düzenleyici- denetleyici kurumlardan oluşmaktadır.Döner sermayeli işletmelerin birçok faydasının bulunmasından dolayı sayıları hızla artmıştır. Bu işletmeler ekonomide özerkleşme nedeniyle oluşmuştur. Ancak günümüzde bazı sakıncalarından dolayı yeniden yapılanma içerisine alınmışlardır.Özellikle kamu ekonomisinde atıl kapasitenin değerlendirilmesi temel amacını yerine getirirler. Bu işletmelerin kendilerine özgü ayrıntılı yasaları bulunmamaktadır. 5018 sayılı yasanın geçici madde 11' e göre Döner Sermayeli İşletmeler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği yapılmıştır. İhale ve denetim konularında da genel kanunlara tabidir. Ayrı kanunları bulunmamaktadır.Ekonomide önemli yer tutan döner sermaye işletmelerinin etkili ve verimli çalışmalarını sağlayabilmek için söz konusu işletmelerin sorunlarına çözüm bulunmalı, bu konudaki çalışmalara hız verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Firms with working capital exıst in public sector. These firms are founded depending on government agencies with general and special budget. Public sector exists general and special budget, associations with social security and regulatory- controller .As firms with working capital have many utilities, their numbers have increased quickly. These Firms are formed because of an achieve autonomy, but nowadays, because of their some disadvantages, they are taken into restructuring.Especially, firms with working capital turn to account excess capacity that is the main aim of economy. These firms do not have a detailed apart law special to them. According to the temporary article 11 of the law 5018, firms with working capital budget and account public act had been made by the government. They are subject to general laws about bidding and audit. They have not seperate laws about these topics.In order to make the firms with rolling funds which have important roles in economy work effectively and efficiently, some solutions should be found about these firms' problems, and also accelerating workings should be given about these cases.