Mersin ili çöplerinin işlenmesi ile elde edilen kompostun buğday ve soya verimlerine etkisi
- Tez No: 23914
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT OĞUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ili oz Bu çalışmanın amacı, kentsel atıklardan elde edilen kompostun bitkilerin verim düzeylerine etkisini saptamaktır. Araştırma Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarımsal Vapılar ve Sulama Bölümü Deneme alanında yürütülmüştür. Denemede kompostun etkisi buğday ve soya bitkileri üzerinde araştınlrmştır.Kompost uygulaması dekara 0, 4, 8 ve 12 ton olarak yapılmıştır. Deneme toprağı olarak iki ekstrem (1 93 kumlu ve % 50 killi) toprak alınmıştır. Kompost uygulaması verimi arttırmıştır ve sonuçlar göstermiştir ki kumlu ve killi topraklardan elde edilen en yüksek yerim 12 ton/da kompost ile sağlanmıştır.IV ABSTRACT The objective of this study 'was to determine the effect of“compost”on the yield. This study was conducted at Agriculture of the Faculty of Çukurova University. In the experiments, the effect of compost on wheat and second crop yields soybean yields were investigated. Two types of soil was used. The application of compost were 0, 4, 8, 12 ton/da. The“compost”treatment increased the yield and the result have shown that compost application at 12 ton per decar gave the highest yield on the light and heavy notured soils.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The objective of this study 'was to determine the effect of“compost”on the yield. This study was conducted at Agriculture of the Faculty of Çukurova University. In the experiments, the effect of compost on wheat and second crop yields soybean yields were investigated. Two types of soil was used. The application of compost were 0, 4, 8, 12 ton/da. The“compost”treatment increased the yield and the result have shown that compost application at 12 ton per decar gave the highest yield on the light and heavy notured soils.