Thermal analysıs of heat storage materıals and integrated heat pump and thermal energy storage system
- Tez No: 23917
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
oz Kapalı konteynerlarda ısı depolama maddelerinin termal davranışlarını denemek için geliştirilmiş bir model sunulmuştur. Bu metod birbirinin eşi iki termostatlı banyonun enerji yüklerini ölçerek, karşılaştırmaktadır. Böylece örnek madde tarafından depolanan enerji, ısı kayıplarını hesaplamaların dışında bırakarak bulunabilmektedir. Çalışmalar sırasında eş deney şartlarında, banyoların birinde ısı depolama maddesi örneği, diğerinde ise referans madde ya da yalnız banyo sıvısı bulunmaktadır. Bu metodla banyo sıvısı ve ısı depolama maddelerinin sıcaklıkları 0-200°C'lik sıcaklık aralığında ölçülebilmektedir. Parafin, yüksek yoğunluklu polietilen, çinko nitrat tetrahidrat, tuğla ve etilen glikol için ısı depolama özellikleri ölçülüp, tartışılmıştır. Çeşitli ikili sıvı karışımların ısı kapasiteleri sıcaklığa ve derişime bağlı olarak hesaplanmıştır. Bazı su-alkol karışımlarının belli sıcaklık ve derişimde ısı kapasiteleri suyunkinden yüksektir. Bu hesaplamalar sırasında kullanılan artık ısı kapasitesi, C E, NRTL ve UNIQUAC modellerinden deneysel veriler kullanılarak elde edilen korelasyonlardan bulunmuştur. Isı pompası ve ısı depolama sistemi entegre edilerek deneysel çalışmalar yapılmıştır. Isı pompasının ısı kaynağının sıcaklığı ortam ile 80 °C sıcaklıkları arasında değiştirilmiştir. Isı pompası sisteminin çevirme katsayısı değişik ısı kaynağı sıcaklıklarında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT An improved method for testing the thermal performance of encapsulated heat storage materials in large unstirred samples is presented. The method measures and compares the energy loads of two identical thermostated baths. The energy absorbed by the test sample can be determined without having to calculate the heat loss. One bath operates with the encapsulated heat storage materials and the second one operates with the working liquid alone or a reference material, both under identical experimental conditions. The temperature of the working liquid and the samples can be measured and compared within the temperature range of 0-200°C. The heat storage characteristics for paraffin, high density polyethylene, zinc nitrate tetrahydrate, brick and ethylene glycol are measured and discussed. The heat capacities of various binary liquid mixtures are calculated as a function of temperature and composition. Some water-alcohol mixtures have heat capacities higher than that of water at certain compositions and temperatures. The excess heat capacities, C E, used in these calculations are correlated from experimental data by the NRTL and UNIQUAC models. The integration of heat pump and thermal energy storage system is investigated experimentally. The heat source temperature of the heat pump is varied between ambient and 80 °C. The coefficient of performance of the system is calculated for various source temperatures.