The use of marketing technology in synthesizing strategic imperatives from customer's advisory
Müşteri tavsiyelerinden faydalanarak stratejik gerekliliklerin sentezinde pazarlama teknolojilerinin kullanımı
- Tez No: 239164
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
In the beginning of global higher-competition decades, organizations were forced to analyze and revise their processes for optimization. They needed to reinvent better ways to execute their core businesses. This challenge was linked to the ever-changing needs based on the dynamism in buyer behavior in parallel to increasing variety of offers in market place. From this perspective, the focus of innovativeness to remain competitive enforced firms to develop new perspectives in consumer behavior analysis, whereby the ?customer's advisory? is the core to pull this stakeholder group to the process of creativity.This research aims to determine the factors that are effective in understanding customer's advisory used in achievement of strategic imperatives composed of superiority quest in financial success and value proposed to customers in various Turkish organizations. Therefore, a research model was constructed and a questionnaire conducted based on a field research with a target population composed of decision-makers.According to the findings of this research, Turkish organizations were found as open and capable of using customer's advisory through knowledge interpretation capability, better utilization of information and insights derived from customer, human resource advantages and innovativeness in corporate thinking.
Özet (Çeviri)
Küresel rekabetin yükseldiği yılların başlarında, organizasyonlar iş süreçlerini analiz edip gözden geçirme zorunluluğu duydular. Temel iş alanlarını güçlü şekilde yürütebilmek için de yeni yöntemleri keşfetmek ihtiyacındaydılar. Bu zorluklar aynı zamanda tüketici davranışlarındaki dinamiklik ile pazardaki ürün ve servislerin çeşitliliğine paralel olarak sürekli değişen gereksinimlerle bağlantılıydı. Bu açıdan bakıldığında, rekabetçi kalabilmek için yenilikçilik odaklanmasındaki firmalar, tüketici davranışları analizi konusunda yeni perspektifler geliştirme yolunda ilerlerken, ?müşterinin tavsiyeleri?ni bu yaratıcılık sürecinin merkezinde değerlendirmelidirler.Bu araştırma Türkiye?deki çeşitli kurumlardaki finansal performans ve müşteriye sunulan değer bileşenlerinden oluşan stratejik gerekliliklere ulaşmada kullanılabilecek ?müşterinin tavsiyeleri?nin anlaşılmasındaki etkin faktörlerin saptanmasını amaçlamaktadır. Bu sebeple bir araştırma modeli hazırlanarak, organizasyonlarındaki karar verici rollerdeki kişilerden oluşan hedef kitle üzerinde saha çalışması ile ankete dayanan nicel bir araştırma yürütülmüştür.Çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye?deki organizasyonların bilgi uyarlama kapasitelerini, yenilikçi kurumsal düşünme biçimini, insan kaynakları avantajlarını ve müşteri davranışlarından oluşturulan bilgiyi daha iyi kullanarak, duyarlı oldukları ?müşteri tavsiyeleri? ile servislerini geliştirebilecek kabiliyette oldukları bulunmuştur.