The emerging technologies in immersive storytelling: Analysis on VR, AR and 360° video applications in brand communication
Sürükleyici hikâye anlatımında gelişen teknolojiler: Marka iletişiminde VR, AR Ve 360° video uygulamaları üzerine analiz
- Tez No: 948736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA ÖZGÜL KILINÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, VR, AR ve 360 derece video uygulamalarının analiz edilmesiyle, yeni teknolojilerin sürükleyici hikaye anlatımı yoluyla marka iletişimi üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çalışma, gelişmekte olan teknolojilerle mümkün hale gelen sürükleyici hikaye anlatımı tekniklerinin, 360 derece videolar, VR ve AR teknikleri yoluyla sürükleyici hikaye anlatımını bir araç olarak kullanan çeşitli örnekleri analiz ederek tüketici-marka ilişkilerinin nasıl etkilendiğinin değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma bunu, sürükleyici tasarım alanındaki önceki araştırmaları ve teorik çerçeveleri eleştirel bir şekilde analiz ederek ve sentezleyerek, uygun bir literatür taraması yaparak, 2010-2025 yılları arasında kullanıcı ilişkileri, marka deneyimi ve tasarım açısından yüz adet önemli ve değerli kampanya örneğini derleyip analiz ederek gerçekleştirmektedir. Ayrıca çalışma markaların müşterileri etkilemek için cazip yollar bulmak amacıyla çok boyutlu bir tasarım ve karar alma sürecinden geçtiğini vurgulamaktadır. Bu amaçla, yüz adet sürükleyici kampanya örneği marka deneyimi, sürükleyici hikaye anlatımı; tasarım, iletişim stratejileri ve teknolojik özellikler temelinde kategorize edilerek değerlendirildi. Genel olarak, gerçek dünyadan seçilen VR, AR ve 360 derece video kampanya örneklerini inceleyen bu tez, sürükleyici hikaye anlatımının teorik değerlendirmesi, mevcut durumu, potansiyelleri ve kısıtlamaları hakkında bilgi vererek yeni gelişen marka iletişimi ile olan ilişkisini gösterir. Bu analiz, yeni teknolojilerin devam eden gelişimiyle birlikte marka-tüketici ilişkileri, dijital pazarlama ve sürükleyici hikaye anlatımı stratejileri, ve tüketici iştiraki konularında daha etkili marka iletişimi uygulamaları hakkında veri toplamaktadır.
Özet (Çeviri)
Through an analysis of VR, AR, and 360-degree video applications, this thesis analyzes the impact of new technologies on brand communication through immersive storytelling. This study aims to assess how immersive storytelling techniques, made possible by emerging technologies, affect consumer–brand relationships by analyzing a variety of examples that use immersive storytelling as a tool via 360-degree videos, VR, and AR technologies. The study accomplishes this by critically analyzing and synthesizing previous research and theoretical frameworks in the immersive design field through a proper literature review, and by collecting and analyzing one hundred worthwhile campaign cases from 2010 to 2025 in terms of user relations, brand experience, and design. Additionally, the study highlights the fact that brands undergo a multidimensional design and decision-making process to find enticing ways to attract customers. To accomplish this, one hundred immersive campaign cases have been categorized and assessed based on brand experience, immersive storytelling, design, communication strategies, and technological features. Overall, by examining real-world examples such as VR, AR, and 360-degree video campaigns, this thesis compiles information on the theoretical evaluation, current status, potential, and limitations of immersive storytelling, as well as its relationship with emerging brand communication. This analysis gathers data about effective brand communication practices on brand-consumer relations, digital marketing and immersive storytelling strategies, and consumer participation in the ongoing development of new emerging technologies.