Determinants of trade credit from micro- and macroeconomic perspectives: Evidence from Turkish ISE manufacturing firms
Ticari alacak ve borçların mikro- ve makroekonomik belirleyicileri: Türkiye İMKB üretim şirketlerinde ampirik bir çalışma
- Tez No: 239167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE GAYE GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören 155 üretim firmasının 2005 ? 1. Çeyrek ve 2007 ? 4. Çeyrek arasındaki verilerinden oluşan panel veri seti kullanılarak ticari alacak ve borçların ampirik belirleyicileri üzerinde bir araştırma yapılmıştır.Ticari alacakların her yönüyle satışları teşvik amacıyla kullanılan aktif bir araç olmasının yanında, ticari borçların daha çok şirketlerin operasyonel aktivitesine gore değişen pasif bir karakter izlediği tespit edilmiştir.Ayrıca; dönemsellik, faiz oranları, büyüklük, likidite, karlılık, stok seviyesi gibi etkenlerin de ticari alacakları etkilediğine dair kanıtlar bulunmuştur. Ticari alacakların şirketler tarafından ürün farklılaştırılması, ürün kalitesini sinyalize etme ve vade uyuşumu sağlama gibi amaçlar için de kullanıldığı görülmüştür.Ticari borçların ticari alacakları ve stokları finance etmede bir araç olduğu da tespit edilmiştir. Diğer taraftan likidite seviyesi, karlılık, büyüklük, faiz oranları, enflasyon ve diğer finansman imkanlarının (yer değiştirme etkisine gore) ticari borç kullanımını etkilediği saptanmıştır.Genel olarak, modellerin doğru kurulduğu varsayımı altında, ticari borç ve alacakların şirket özelliğinden (mikroekonomik etkenlerden), makroekonomik etkenlere gore daha çok etkilendiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the micro- and macroeconomic determinants of trade credit for the Turkish ISE manufacturing firms are analyzed using a panel data of 155 firms for the period between 2005Q1 and 2007Q4.It is found that while trade credit given, in all respects (credit sales, gross and net investment in accounts receivable) , is actively used as a tool to promote sales; the use of trade credit taken shows a rather passive response when the effect of operational scale is considered.There are also supportive evidences found for the effect of seasonality, interest rates, size, liquidity, profitability and the level of inventories on trade credit given. The firms also use trade credit given to differentiate their products, to signal product quality and to match the maturities of balance sheet items.Trade credit taken is used to finance trade credit given and inventory purchase. On the other hand; the level of liquidity, profitability, size, interest rates, inflation and other means of financing (through the substitution effect) affects the level of trade credit usage.In general, assuming that our models are correctly specified, it can be said that trade credit is rather determined at the firm level since the firm-specific (microeconomic) models have better explanatory powers than the macro-economic models.