The image of science in mythbusters
Mythbusters?da bilim imgesi
- Tez No: 239178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANDREAS TRESKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezin amacı MythBusters televizyon programının anlatı bileşenleri ve anlam açısından nasıl bir bilim imgesi oluşturduğunu incelemektir. MythBusters'ın bilimi çekici bir aktivite olrak gösterdiği fakat izlenen yöntemin çelişkili olduğu tartışılmaktadır. Bilim eğlenceli, yararlı ve anlaşılabilir bir olgu olarak konumlandırılırken, MythBusters bilimin objektifliği ve ataerkilliğini desteklemekte, bilimi şiddetle ilişkilendirmekte ve bilimsel merakın diğer merak türlerinden ayrımını belirsizleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study how the television show MythBusters constructs an image of science in terms of its narrative components and connotations. It is argued that, MythBusters portrays science as an appealing activity but its way is controversial. While positioning science as a joyful, beneficial and understandable phenomenon, MythBusters reinforces its objectivity and patriarchy, associates it with violence and blurs the line between scientific curiosity with any other type.