Sultansuyu Çayı (Malatya)'nın ephemeroptera (insecta) limnofaunası
Ephemeroptera (insecta) limnofauna of Sultansuyu Stream (Malatya)
  1. Tez No: 239179
  2. Yazar: CANER AYDINLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TANATMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sultansuyu Çayı (Malatya)'nın Ephemeroptera (Insecta) Limnofaunasını tespit etmek amacıyla Temmuz-2006 ile Ağustos-2007 tarihleri arasında 7 lokaliteden, 1838 nimf örneği toplanarak incelenmiş ve 6 familyaya ait, 10 cinse bağlı, 14 tür (B. buceratus, B. rhodani, B. vernus, B. lutheri, Cloeon dipterum, C. simile, Epeorus sp., Ecdyonurus sp., Electrogena sp., Rhitrogena sp., Potamanthus luteus, Ephemera vulgata, Ephemerella ignita ve Caenis macrura) tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin tamamı, Sultansuyu Çayı için yeni kayıttır. Ayrıca, tespit edilen türlerin Türkiye'de bilinen yayılışları verilmiş ve tanımları yapılarak teşhiste kullanılan vücut parçalarının şekilleri çizilmiştir.Çalışmada tespit edilen türler saprobik sisteme göre değerlendirilmiş ve membaya yakın olan 7. ve 6. lokalitelerin temiz (oligosaprobik), 5. ve 4. lokalitelerin az kirli ( ? -mesosaprobik) ve 3. lokaliteden itibaren de kirli ( ? -mesosaprobik) su özelliği gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
1838 nymph samples from 7 localities in Sultansuyu Stream (Malatya) were collected between July-2006 and August-2007 and investigated to determine Ephemeroptera (Insecta) limnofauna of the stream. 14 species belonging to 10 genera in 6 families were determined (B. buceratus, B. rhodani, B. vernus, B. lutheri, Cloeon dipterum, Cloeon simile, Epeorus sp., Ecdyonurus sp., Electrogena sp., Rhitrogena sp., Potamanthus luteus, Ephemera vulgata, Ephemerella ignita ve Caenis macrura). All determined species were new record for Sultansuyu Stream. In addition, the descriptions of the species determined were made, their figures of the body parts were drawn and their distribution areas known in Turkey were given.In this study, the species determined in the research area was also evaluated according to saprobic system and it is determined that 7th and 6th localities which were near to spring showed the characteristics of clear water (oligosaprobic), 5th and 4th localities showed the characteristics of little dirty ( ? -mesosaprobic) and the localities from 3rd to 1st showed the characteristics of dirty water ( ? -mesosaprobik).