A simulation application for visitor circulation in exhibition environments
Sergi mekanlarında ziyaretçi dolaşımı için bir simulasyon uygulaması
- Tez No: 239177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sergi elemanlarının bir mekan içerisindeki yerleşimi, zamanı ve algı gücü sınırlı olanziyaretçilerin davranışını etkilemektedir. Bu çalışma, sergi elemanlarının görsel temas ve aktifincelenme sayılarını artırmak amacıyla sergi mekanlarında ziyaretçi dolaşımı için bir simulasyonuygulaması önermektedir. Sonuç olarak iç mimar, tasarladığı sergi mekanının kalitesinde birartış sağlayabilmektedir. Önerilen simulasyon uygulamasının hesaplamaları ziyaretçi ve sergielemanları ile ilgili daha once yapılmış çalışmalar üzerine kurulmuştur. Ziyaretçi özellikleri ilgidüzeyi, ziyaret planı ve yorgunluk düzeyi ile ilgili verileri kapsar. Sergi elemanları özelliklerifiziksel boyutlar, izleme uzaklığı, çekicilik katsayısı ve izlenme gücü ile ilgili verileri kapsar.Önerilen simulasyon uygulamasının işlevselliğini değerlendirmek için örnek bir sergi mekanısimulasyonu düzenlenmiştir. Bu sergi mekanı simulasyonunda, tüm girdi değerleri sabittutulmuştur. Sergi elemanlarının yerleşimindeki değişiklikler farklı ziyaretçi dolaşım yolları,farklı görsel temas ve aktif incelenme çıktı değerleri elde edilmesine sebep olmuştur. Sergielemanları düzeninde değişiklik içeren önerilen simulasyon uygulaması çıktı değerleriningözlemlenmesi ve değerlendirilmesi tasarımcıya tasarımlarını daha açık bir biçimde yargılamaolanağı sağlayabilir. Ek olarak, değişik tasarım alternatiflerinin önerilen simulasyon uygulamasıçıktı değerlerinin karşılaştırılması, tasarımcının hazırladığı sergi yerleşimindeki tasarımhatalarının oluşumunun engellemesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The layout of the exhibit elements in an exhibition environment affects the visitor behaviorwhose receptivity and time are limited. This study proposes a simulation application for visitorcirculation in exhibition environments in order to increase the number of visual contacts andactive engagements received by each exhibit element. Consequently, the interior designerdelivers an increase in the quality of the exhibition environment. The calculations of theproposed simulation application are based on the data that are collected from the previousliterature related to visitor and exhibit element characteristics. The parameters of visitorcharacteristics involve the interest level, visit plans and fatigue level of visitors. The parametersof exhibit element characteristics involve the physical dimensions, viewing distance, attractionindex and holding power of exhibit elements. In order to assess the functionality of the proposedsimulation application, an example simulation of an exhibition environment is conducted. In thesimulation of an exhibition environment, while all the input parameters are kept constant, thechange in the layout of the exhibit elements resulted in different visitor circulation patterns anddifferent visual contact and active engagement outcomes for each exhibit element. Observingand evaluating the various outputs of the simulation application that involve changes in thelayout of exhibit elements might help a designer in judging his/her design decisions more clearly.Additionally, comparing the simulation application outputs of design alternatives might help thedesigner to prevent possible design errors in his/her exhibition layout.