Finansal analist tahmin ve tavsiyelerine davranışsal yaklaşım
Behavioral approach to financial analysts' forecasts and recommendations
- Tez No: 239184
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Analistler birçok ülkenin sermaye piyasalarında oldukça etkili bir konuma sahiptir. Yatırımcılar, hisse senetlerinin gelecekteki görünümü hakkında fikir sahibi olabilmek için analist raporlarını kullanırlar. Şirket yöneticileri ise, yatırımcıların dikkatini kendi şirketleri üzerine çekerek, şirketin hisse fiyatını arttırmak için analistlerden kendi şirketleri için olumlu tahmin ve tavsiyeler içeren raporlar beklemektedirler. Aracı kurumlar ise, analistleri tarafından hazırlanan raporları yatırımcılar için kendi şirketleri üzerinden hisse senedi alım-satım işlemleri yapmaları ve diğer aracılık faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için bir nevi pazarlama aracı olarak kullanmak istemektedirler.Analistlerin içinde bulunduğu konum, üzerlerinde kaçınılmaz olarak ciddi bir baskı oluşturmaktadır. Ancak bu güne kadar özellikle akademik çevrelerde neoklasik ekonomi ve finans teorilerine dayanan çalışmalarda, analistlerin verdikleri kararlarda ve yaptıkları tahmin ve tavsiyelerde rasyonel bir davranış sergiledikleri varsayılmıştır. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalar psikoloji ve sosyoloji gibi disiplinlerde yapılan çalışmalardan da faydalanarak bu salt rasyonel varsayımlara dayanan görüşü sorgulamaya başlamıştır.Bu çalışmada analistlerin yapmış oldukları tahmin ve tavsiyelerde sistematik olarak bir iyimserlik yanılgısına maruz kalıp kalmadıkları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Analysts have a highly influential position within the capital markets of several countries. Investors use analysts? research reports to obtain an opinion about the future prospects of stocks. Firm managers expect favorable stock recommendations and forecasts from the research reports of analysts in order to attract investor attention and boost the company?s stock price. Brokerage firms are trying to promote their analysts? research reports to trade through their brokerage house and expand other intermediary business from firms.Analysts? current situation is inevitably putting a serious pressure on them. However up until this day, especially the work in academic circles are based on neoclassical economic and financial theory and the analysts are assumed to behave in a rational manner in their forecasts or recommendations. Recent studies benefited from the work in other disciplines such as psychology and sociology to question the conception based on the pure rational assumtions.In this study, analysts? forecasts and recommendations are examined in order to identify whether they are exposed to a systematic optimism bias or not.