An empirical study on transactional, transformational and authentic leaders: Axploring the mediating role of ?trust in leader? on organizational identification
Transaksiyonel, dönüşümcü ve otantik liderler üzerine ampirik bir çalışma: Lidere duyulan güvenin örgütsel kimlik üzerindeki aracı rolü
  1. Tez No: 239185
  2. Yazar: S. MELTEM ÇERİ BOOMS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YUSUF YAHYAGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Liderlik örgütsel davranış alanındaki en önemli konseptlerden biridir. Bu çalışma, transaksiyonel, dönüşümcü ve otantik liderlerin, lidere duyulan güven, liderin algılanan başarısı ve örgütsel kimlik üzerindeki etkilerini analiz eder. Analizde kullanılan 232 data, ?Kurumsal Yönetim İlkeleri?ni uygulayan Türk şirketlerindeki çalışanlardan elde edilmiştir. Araştırma, liderlerin çalışanları tarafından güven veren, başarılı olarak algılanmalarını ve örgütsel kimliklerini gerçekleştirmelerini sağlayan spesifik liderlik davranışlarını ortaya koymayı amaçlar.Araştırmanın sonuçları, ele alınan üç liderlik tipinin, ?lidere duyulan güven? ve ?liderin algılanan başarısı? ile oldukça yüksek ve pozitif bir ilişkisi, ?örgütsel kimlik? ile ise yine pozitif fakat orta düzeyde kalan bir ilişkisi olduğunu saptamıştır. Bulgular, liderlerin şartlı ödüllendirme, çalışanların entellektüel kapasitelerini stimule eden ve şeffaf davranışlarının kendilerine duyulan güveni arttırdığını bulmuştur.Çalışmada ortaya konulan bir başka bulgu ise, otantik liderlik davranışlarının transaksiyonel liderlik ve lidere duyulan güven arasındaki ilişkide bağdaştırıcı olarak görev aldığıdır. Çalışanların örgütsel kimliklerini etkileyen ise liderin yaratmış olduğu vizyondur. Ayrıca, lidere duyulan güven, ?transaksiyonel liderlik ve örgütsel kimlik? ve ?otantik liderlik ve örgütsel kimlik? arasındaki ilişkilerde tam aracı rolündedir.Araştırma, bu konseptler arasındaki ilişkiyi ölçen ve otantik liderliği diğer liderlik stilleri ile beraber ampirik olarak analiz eden ilk çalışmadır. Bu nedenle sonuçları, örgütsel davranış bilim dalı için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Leadership is one of the most important concepts when studying and conducting research in the field of Organizational Behavior. This present study examines the relations between leaders? transformational, transactional and authentic behaviors, on the one hand, and ?trust in leader?, ?the perceived success of the leader? and ?organizational identification?, on the other. The sample used in the analysis (N=232) was taken in Turkish companies that abide by Corporate Governance Rules. It explores the specific leader behaviors and characteristics that cause leaders to be perceived as trustworthy and successful in the eyes of their followers and make followers identify with their organizations. This is the first study exploring the relationships between these concepts and probably also the first study empirically exploring authentic leadership styles along with the other leadership styles. In addition, as this is the first study of its kind in Turkey, its results are also important for the Turkish literature in organizational behavior.The results of the study indicate that all the above leadership styles have positive and strong relations with ?trust in leader? and ?the perceived success of the leader?, as well as a relation with ?organizational identification?, albeit a relatively low or moderate one. The study shows that ?Trust in leader? seems to be related to contingent reward, intellectually stimulating and transparent behaviors of leaders. Moreover, it illustrates that authentic leadership moderates the relation between transactional leadership and ?trust in leader? and that ?Leaders? vision? is the cause of organizational identification. In addition, is demonstrates that ?trust in leader? fully mediates the relation between ?transactional leadership and organizational identification? and ?authentic leadership and organizational identification?.