İlköğretim okullarındaki fiziki koşulların, eğitim programlarına ve öğrenci gereksinimlerine uygunluğunun değerlendirilmesi
The assesment of convenience of the physical conditions in elementary schools to educational programs and student requirements
  1. Tez No: 239225
  2. Yazar: NURHAN YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın kurumsal temelleri, yurt içi literatür taranarak, oluşturulmuştur. Araştırmada, ilköğretim okullarındaki kullanıcı gereksinimleri ile eğitim programlarının daha sağlıklı ortamlarda yürütülebilmesi ve kullanıcı tatminini engelleyen mekânsal sorunlar irdelenmiştir. Eğitim kalitesi ile öğrencilerin sosyal-psikolojik-fizyolojik gereksinimlerinin karşılanması arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Bilgi toplama aracı olarak öğrenci ve öğretmenlere yönelik anket hazırlanmış ve kullanılmıştır. Hazırlanan anketler; İstanbul ili Anadolu yakası Ümraniye ve Çekmeköy ilçelerinde tesadüfî örneklem yönetimiyle seçilen ilköğretim okullarında çalışan öğretmen ve öğrenim görmekte olan öğrencilere uygulanmıştır. Çalışma sekiz bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm; giriş bölümüdür. Bu bölümde araştırmanın neden yapıldığı açıklanmıştır. İkinci bölüm; ilgili kaynaklar bölümüdür. Bu bölümde eğitim öğretim, ilköğretimin tanımı, ilköğretim çağındaki çocuğun fiziksel, algısal-bilişsel, toplumsal ve duygusal gelişimi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüm; Bu bölümde Mekân, mekân bileşenleri, çocukların mekânı algılaması ve çevre ile etkileşimleri üzerinde durulmuştur Dördüncü bölüm; Eğitim ve mekân; Bu bölümde, eğitim ve mekân ilişkisi ve eğitim mekânlarının tarihi süreci üzerinde durulmuştur. Beşinci bölüm; Eğitim yapılarında kullanıcı ihtiyaçları. Bu bölümde ilköğretim okulları kullanıcıları açısından irdelenmiştir. Altıncı bölüm; metodoloji bölümüdür. Bu bölümde araştırmanın yöntemi, evreni ve örneklemi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Yedinci bölüm bulgular ve yorumlar bölümüdür. Bu bölümde araştırmanın sonucunda toplanan anketlerin işleme konulduktan sonra ortaya çıkan değerlerine ait oluşturulan tabloların değerlendirmeleri verilmiştir. Sekizinci bölüm; Tartışma, sonuçlar ve öneriler bölümüdür. Bu bölümde tablolar tartışılmış, sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutive basis of this research has been carved out by searching domestic litterateur. Carrying out users requirements in elementary schools and education programs in healthier environment and spatial problems which obstruct satisfaction of users are examined in research. Determining the relationship between educational qualities and meeting social-psychological-physiological needs of students is studied. A survey aimed at students and teachers is prepared and used as an information gathering tool. Prepared surveys were implemented to working teachers and studying students in elementary schools which are chosen from city of Istanbul, Anatolian side, towns of Umraniye and Cekmekoy by casual method.The research consists of eight sections. The first section; is entry section. In this section the reason of the research is explained. The second section; is related resources section. In this section, education, definitions of elementary education, children?s physical, perceptive-cognitive, social and sensitive development in elementary school age were emphasized. The third section; place, components of place, detection of place by children and interactive relation with environment were emphasized in this section. The fourth section; Education and place; In this section, relationship of education and place and historical process of educational places wereemphasized. The fifth section; user?s requirements in education structures. In this section, it was examined according to elementary school users. The sixth section; is the methodology section. Informations about research?s method, universe and sample are included in this section. The seventh section; is the section of discoveries and comments. Statistical evaluations of created charts concerning values that are coming out after putting in process of the collected surveys following the searches was included in this section. The eighth section; is the section of discussion, conclusions and recommendations. Charts were discussed; conclusions and recommendations were included in this section.