Ortaöğretim müdürlerinin liderlik stilleri ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin öğretmen algılarına göre değerlendirilmesi
Relationship between liedership styles and comunication skills of secondary school principals, according to teachers perceptions (exempel in sisli town)
  1. Tez No: 239235
  2. Yazar: HÜSNÜ CESUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ortaöğretim okul müdürlerinin liderlik stilleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Araştırmada BASS (1985) tarafından, liderlik stillerini çoklu faktörlere göre ortaya çıkarmak üzere hazırlanan ve orijinali İngilizce'den Türkçe'ye Akdoğan (2002) tarafından uyarlanan 36 maddeden oluşan Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği ile Şimşek (2003) tarafından uzman görüşlerine başvurularak hazırlanan 36 maddelik İletişim Becerileri Ölçeği uygulanmıştır.Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Şişli ilçesindeki genel ortaöğretim kurumlarında görev yapan (?87?)'i bayan, (?81?)'i erkek olmak üzere toplam (...168...) öğretmen oluşturmaktadır.Bu araştırmada ilişkisel model yöntemi kullanılmış, normal dağılım özelliği göstermeyen dağılımlar için non-parametrik teknikler, normal dağılım özelliği gösteren dağılımlar için ise parametrik analiz teknikleri, bağımsız grup t testi, non-parametrik Kruskal Wallis-H testi, non-parametrik Mann Whitney-U testi ve liderlik stilleri ile iletişim becerileri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek üzere Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi kullanılmış olup, anlamlılık ,05 olarak kabul edilmiş ve analizler SPSS 15 programı ile gerçekleştirilmiştir.Yapılan analizler sonucunda; erkek öğretmenlerin ve eğitim düzeyi lisans olan öğretmenlerin, okul müdürlerinin liderlik davranışlarını serbestlik tanıyan liderlik stili yönünde gördüklerini göstermektedir. Göreve yeni başlayan ve kıdem yılı fazla olan öğretmenler müdürlerinin liderliğini sürdürümcü liderlik ödüle bağlı boyutunda olduğunu düşünmektedirler. Buna göre bu öğretmenlerin müdürleri tarafından takdir edilip ödüllendirildikleri söylenebilir. Ayrıca bu gruptaki öğretmenler müdürlerinin sürdürümcü liderlik istisnalarla yönetim (Aktif) boyutunda da liderlik davranışı sergilediklerini belirtmektedirler. Okul müdürlerinin iletişim becerileri incelendiğinde cinsiyet, eğitim düzeyi ve kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir fark görülmemiştir. Bulundukları okuldaki görev süresi değişkenine göre ise, müdürlerin iletişim becerilerinden algı, duygu, cinsiyet, dönüte verilen önem ve alıcının seçimi alt boyutlarında anlamlı fark bulunmuştur. Buna göre, bulundukları okulda görev süresi açısından yeni olan öğretmenler, müdürleri tarafından iyi algılanamadıklarını, müdürlerinin olumlu duygular sergileyemedikleri, cinsiyet faktörünü öne çıkardıkları, iletişimde yeterince dönüte önem vermedikleri ve iletişimde alıcıları yanlış seçtiklerini düşünmektedirler. Ayrıca, okul müdürlerinin liderlik stilleri ile iletişim becerileri arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is to investigate the relationship between communication skills and leadership styles of secondary school principals.In the research were used Multi-Factoral Leadership Scale developed by Bass (1985) and adapted from English to Turkish language by Akdoğan (2002) and Communication Skills Scale prepared by Simsek (2003) who consult experts.The sample of this study was constituted of total 168 secondary school teachers including 87 woman and 81 men tasks that general secondary institution in Sisli town in İstanbul.In this study was used relational model method. In data analysis, for distributions that do not show the normal distribution function was used non-parametric techniques and for distribution of normal distribution function was used parametric analysis techniques, also in statistical analysis were used independent groups t-test, Kruskal-Wallis H test, Mann-Whitney U test and to determine whether a meaningful relationship between leadership styles and communication skills was used Pearson moment correlation analysis of the multiplication. Significance level was accepted as 0.05 and analysis was performed with SPSS 15 program.Result of analysis shown that male teachers and the teachers with license education thinks that behavior of school principals dependent on recognize freedom leadership style. Theachers who beginning to the task and teachers in more than seniority thinks that leadership of their principals dependent on transactional leadership with awards. Accordingly to this can be said that this teachers be appreciated and recieved awards. The teachers in this group indicate that the principals also demonstrate leadership behavior dependent on transactional leadership with the exception management. By investigation of communication skills of school principals is not seen significant difference between gender, education level and the seniority variable. According to school tenure variables seen significant difference in sub-dimension of communication skills of principals like a perceptions, feelings, gender, the importance given to the donut and the recipient's choice. With reference to this, In terms of tenure, the theachers who were new in their schools, thinking that have not good perceived by principals, they can not exhibit of the positive emotions, emphasizing the gender factor, do not give enough importance to communication donut and when communicate, they choose the wrong recipients. In study was found also a significance relationship between leadership styles and comunication skills of school principals.