Beden eğitimi öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeyleri ve yetkinliklerinin belirlenmesi
The assessment of emotional intelligence and competence of physical education teachers
- Tez No: 239236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma ortaöğretim kurumlarında görev yapan Beden eğitimi öğretmenlerinin duygusal zekâ yetkinliklerinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan Ümraniye, Üsküdar, Ataşehir ilçelerindeki Anadolu liselerinde, genel liselerde ve ilköğretim görev yapan 178 beden eğitimi öğretmeni üzerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırma için toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırmada beden eğitimi öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, kardeş sayısı, anne ve baba eğitim düzeyi, en son mezun olduğu eğitim kurumu, uzmanlık alanı, iletişim becerileri eğitim, kişisel gelişim kitap takibi, duygusal zekâ kitabı okuma, çalıştığı kurum değişkenlerine göre farklılıkları incelenmiştir. Anket 50 sorudan oluşmaktadır. Araştırmada genel değerlendirme, cinsiyete göre(kadın-erkek),kadınları ve erkeklerin kendi aralarında karşılaştırılması şeklinde dört alt faktörden oluşmaktadır. Veriler %(yüzde), t-testi, Anova (Tekyönlü varyans analizi), scheffe testi yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is couducted in order to determine emotinal intelligence of physical education teachers who works in the secondary education institotions.This research is held on 178 physical education teachers,in anatolion high schools,general high schools and primary schools in Ümraniye,Üsküdar,Ataşehir districts of the Anatolian side of İstanbul city.The data collected for he research is analysed by SPSS package programme.In this research,the variable differences between the physical education teacher?s demographics like gender,age, marital status number of siblings,the education level of their parants, the last graduated educational institution,profession,communication skills,personal developiment book tracking the habit of reading emotional intelligence books,the institution they are working for.is examined. The survey is composed of 50 guestions.The research is indicated compaing four sub-factors;general inter pretation the commantary according to gender (male-female)and among both of the male and female genders.The data is commented according to %(percent),t-test,Anova (one direction variance analysis).