Enflasyonun işletmelerin finansal oranlarına etkisi: BİST imalat sektöründe bir uygulama
The impact of inflation on financial ratios of companies: An application on BIST manufacturing sector
- Tez No: 655502
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Enflasyonun ekonomi içindeki tüketicilere etkisinin yanı sıra işletmelere birçok etkisi vardır. Fiyatlar genel düzeyinin yükseldiği dönemlerde faiz oranlarının ve işletmelerin finansman maliyetinin artması, işletmelerin uzun vadeli plan ve yatırımlarının etkilenmesi gibi işletme faaliyetlerini etkileyen sonuçlar söz konusudur. Bununla birlikte enflasyon dönemlerinde işletmelerin finansal (mali) tablolarındaki tutarlar gerçeği yansıtamadığı için anlamsızlaşır. Enflasyonun mali tablolara etkisi ve enflasyon muhasebesi konusu çok çalışılmış bir konudur. Ancak enflasyonun finansal oranlara etkisine birçok kaynakta yer verilmemiştir. Bu araştırmanın amacı; enflasyonun, işletmelerin finansal oranlarına etkisinin belirlenmesidir. Bu amaçla, BIST imalat sanayinin dokuma, giyim eşyası ve deri sektöründeki şirketlerin 2013-2018 yıllarındaki finansal tablolarından elde edilen oranlar hesaplanmıştır. Enflasyon oranını temsilen TÜFE ve Yİ-ÜFE'den elde edilen enflasyon oranları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, enflasyonun likidite oranları üzerinde, öz kaynak oranı üzerinde ve dönem kârının hasılata oranı ile bulunan kârlılık oranı üzerinde negatif etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Inflation has many effects on consumers as well as the effects on businesses in the economy. In periods when the general level of prices rises, there are consequences affecting the business activities such as the increase of interest rates and the cost of financing of businesses and the impact of long-term plans and investments of businesses. In addition to, the amounts in the financial statements of the enterprises become meaningless. Because they do not reflect the truth during the inflation periods. Inflation's impact on financial statements and inflation accounting are a widely studied topic. However, many sources have not mentioned the effect of inflation on financial rates. The purpose of this research; It is the determination of the effect of inflation on financial ratios. In this study, the rates were calculated from the financial statements of companies in the BIST manufacturing sector in 2013-2018. The inflation rates obtained from CPI and D-PPI were used to representing the inflation rate. As the research results, inflation has been found to have a negative effect on liquidity ratios and profit margin and equity ratio.