Bursa ilindeki deri giyim aksesuarlarlarından çanta ve kemerin incelenmesi
In Bursa of leather clothing at accessories bag and belt on one you do not investigation
  1. Tez No: 349034
  2. Yazar: FADİME TAV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİME TOMRİS YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Araştırmanın amacı günümüzde yapılmakta olan ve günlük giyimde önemli yeri olan deri giyim aksesuarlarında çanta ve kemerlerin yerinde incelenerek, çeşitlerinin, yapım aşamalarının, kullanıldığı alanların, kullanılan tekniklerin, renk ve desen özelliklerinin belgelenmesi, rapor haline getirilmesi ve yeterliliğinin ortaya konulmasıdır. Bu araştırma, özel ve kamu kuruluşlarına, derneklere, üreticilere ve konu ile ilgili araştırma yapacak kişilere, ürün örnekleri ile bilgiler sunmaktadır. Ayrıca fakültemizde yer alan deri dersi programlarının gelişmesine de katkıda bulunması düşünülmektedir. Araştırmayı, il piyasalarında bulunan el yapımı dekoratif deri giyim aksesuarlarından çanta ve kemer oluşturmaktadır. Araştırmaya 2011 yılında başlanmış, ekte sunulan 33 adet anket sorusundan oluşan anket formu bizzat araştırmacı tarafından incelemeye alınan 20 satış yeri sahibine uygulanarak, piyasada bulunan deri ürün çeşitleri, tüketici kesimin ürünlerde aradığı özellikler, ürünlerin satışını etkileyen faktörler vb. konularda bilgiler edinilmiştir. Araştırma süresince uzman görüşleri yardımıyla bir anket düzenlenmiş ve bu anket yapım atölyeleri ile satış yapılan işyerlerine uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2012-2013 yılında Bursa ilinde seçilen giyim aksesuarlarının dikimini ve satışını yapan atölye ve üretilen 40 ürün çeşidi oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarının analiz ve yorumlanmasında frekans ve yüzde dağılımları dikkate alınmıştır. Deri ürünlerin tek tek fotoğrafları çekilmiş, çeşit, teknik, renk, motif, kompozisyon, kullanım yeri ve kalitesi açısından incelenmiştir. Veri analizleri tablolar halinde verilmiştir. Bugün deri ürünlerinde uygulanan teknik ve üslup geleneksel kültürümüzün bir esintisi olup devam etmektedir. Ancak gelişen teknolojiyle çağa ayak uydurulmaya çalışılmıştır. Bunun sonucu dekoratif deri ürünlerinde teknik, desen ve kompozisyonlarda bir takım değişiklikler yaşanmış ve yeni yöntemler uygulanmaya başlamıştır. Ayrıca bireylerin ilgi ve ihtiyaçları değişmiştir. Daha önceleri günlük ihtiyaçları karşılamak için yapılan deri ürünleri günümüzde daha çok bireylerin kendilerini ve yaşadıkları yerleri süslemek ve süslenmek amaçlı aksesuar yapılmaktadır. Yeni kullanım alanlarının bulunması, moda ve bunun yanı sıra turistik özelliğe sahip olması, pazar durumunu da olumlu yönde etkilemektedir. Satış yapılan işyerlerinde ürünlerin seri üretim yapan firmalardan temin edildiği bunun yanında başka atölyelerden ve kendi atölyelerinde üretim yapan işyerlerinin de halen bulunmakta olduğu görülmüştür. İşyerleri ürünleri kendi tercihlerinde seçtikleri kadar tüketicilerin isteklerini de dikkate alarak seçmektedir, ayrıca ürünleri seçerken günün modasına uygun olmasına da dikkat etmektedirler. Tüketicilerin ürün seçerken son dönemlerde modaya ve ekonomik sorunlar nedeniyle ürünün fiyatına daha sonra kalite ve görünümüne dikkat ettikleri, tüketicilerin ise işyerlerini seçerken çeşitliliği olan işyerlerini tercih ettikleri görülmüştür. İşyeri sahipleri ve çalışanlarının çoğunluğu yurtdışından ülkemize kalitesiz ve ucuz ithalat ürünlerinin fazlalığı, müşteri memnuniyetsizliği, kalifiye eleman azlığı, hammaddelerin pahalılığı sebebiyle güçlüklerle karşılaşmaktadırlar. Bu gibi sorunlara sahip özelikle üretim yapan işyerlerinin sayısının oldukça azalmakta olduğu gözlemlenmiştir. Deri ve ev giyim aksesuarlarında yapılan ve ürünlerin belgelenmesin de yapılacak olan her türlü araştırma, inceleme ve tanıtım deri sanatımızın gelişmesinde önemli rol oynayacak ve gelecek kuşaklara aktarılmasında bir ışık tutarak milli kültürümüze katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of thİs researchis ; analysed and documented assortment, production step and technics,usageareas,properties colour and pattern of leatherclothing accessories that produces in today and really have importance in casual and denoted its adequency. This discovers their private and allestablishment Consumer and your producersto her knowledge she is found of ferand the skinny subjects programs which take the speck eats temiz