Marka stratejisi kararları ve marka stratejilerinin marka değeri itibariyle farklılığı: Ankara ili örneği
Brand strategy decisions and difference of brand strategies in terms of brand equity: An example of ankara
- Tez No: 239253
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, marka stratejisi kararını koşullara uygun şekilde belirleyen işletmenin, marka değeri ile ilgili avantajlarını ortaya koymaktır. Rekabet sahasında işletmeler için marka imajı büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple işletmelerin en önemli amaçlarından biri ekonomik faydayı doğru şekilde hedeflemiş marka stratejisi belirlemek ve uygulayabilmektir.Çalışmanın birinci bölümünü marka ile ilgili kavramlar, marka değeri ve marka stratejilerinin incelendiği kavramsal çerçeve oluşturmaktadır.İkinci bölümde uygulamanın yapıldığı süt ürünleri sektörü hakkında genel bilgi yer almaktadır.Üçüncü bölümde ise Ankara ili ölçeğinde süt ürünleri üretip satan işletmelerin marka stratejisi kararlarının incelendiği bir uygulama verilmektedir.Araştırmanın sonunda ise elde edilen bulgulara bağlı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilerin bulunduğu sonuçlar ve öneriler kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to put forward the advantages related withbrand equity of the enterprise which determınes its branding strategies properlyaccording to conditions. Brand power is very important for the enterprisesin the competition area. So one of the most important missions of enterprisesis to determine and implement a branding strategy that aims the economic useproperly.Brand-related concepts, brand equity, branding strategies of enterprisesare examined in the first part of the research.In the second part, there is general information about the milk productssector which is the subject to the application.In the third part, an application which is done in order to observe thebrand strategy decısıons of enterprises those produce and sell milk productsin Ankara is given.At the end of the research ?results and offers? part which is relatedwith the obtained results is presented by the researcher.