Comparision of computer adaptive individual video tutoring with whole class video lessons
Zorluk derecesi kişiye göre uyarlanan bilgisayar destekli bireysel video uygulamalarının tüm sınıf video uygulamaları ile karşılaştırılması
- Tez No: 239254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın iki amacı bulunmaktadır: ilk olarak, dil becerilerinin bilgisayar destekli öğretimi/ölçülmesini sağlayan yazılım ve donanım alanlarındaki en son gelişmeleri inceleyerek bunların yabancı dil öğretiminde video kullanım teknikleri ile birleştirilmesini araştırmaktır. Yazılım ve donanım alanındaki gelişmelerin yabancı dil öğretiminde video kullanımı konusu ile birleştirilmesinin özel nedeni, iletişimsel ve bilişsel yaklaşım açısından bakıldığında videonun sınıf içerisinde gerçekleşen dil öğreniminin sınıf dışındaki gerçek hayatta gerçekleşen dil edinimine en yakın ortamı sağlayan, dolayısıyla anlamlı bir öğrenme için en fazla girdi sağlayan materyal olmasıdır. Araştırmanın ikinci amacı ise Zorluk Derecesi Kişiye Göre Uyarlanan Bilgisayar Destekli Video adı verilen yeni bir video dersi uygulamasının önerilmesidir. Araştırmacı tarafından, video derslerinin iletişimsel ve bilişsel yaklaşım ilkeleri dâhilinde öğrenci merkezli ve etkileşimli olarak işlenmesini sağlayacak bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılımın etkinliği ve eğitsel değerinin ortaya çıkartılabilmesi için karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır. Tüm sınıf video uygulamaları ile bilgisayar destekli video uygulamalarının farkının belirlenmesi için ders planları, gözlem tekniği, başarı testleri ve bir anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar destekli bireysel video uygulamasının öğrenme seviyesini artırma, bilginin kalıcılığını sağlama ve öğrenci motivasyonu ve derse katılımı konularında büyük bir olumlu etkiye sahip olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is twofold: first, to examine the recent developments in the field of computer assisted language learning/testing and to investigate how these developments can be best integrated with video utilization techniques in a language classroom. The special reason for trying to combine these developments with the use of video for language teaching was that; from the point of communicative approach, video is a motivating and meaningful teaching material which offers more clues to meaning and which can make learning in the classroom more like what occurs outside the classroom. The second purpose of this study -with the light of information gathered and on the basis of students? perspective on video and computers- is to suggest a new model of video tutoring, named as Computer Adaptive Individual Video Tutoring. A software was developed to integrate computer assisted language testing principles with the use of video in language teaching so that video lessons take place as an interactive and student centered learning process based on the principles of Communicative and Cognitive approaches. In order to reveal the effectiveness and pedagogic value of the software, a contrastive study was conducted. Lesson plans, classroom observations, four achievement tests and a questionnaire were used to reveal the difference between traditional whole class video lessons and the computer adaptive individual video lessons.The data collected indicated that computer adaptive video tutoring might have a great positive impact on enhancing learning and retention of knowledge as well as dramatically increasing student motivation, participation and engagement.