Limit öğretimine alternatif bir yaklaşım
An alternative approach for teaching limit
- Tez No: 239255
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, Lise Matematik Dersi Öğretim Programında limit kavramının öğretimi ile ilgili tavsiye edilen yaklaşımla, sonsuz küçük sayı kavramı yardımıyla oluşturulan yaklaşımın, öğrencilerin limit hesaplamalarındaki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla 2008-2009 öğretim yılında Ankara'nın bilinen bir Anadolu Öğretmen Lisesi 12. sınıflarından, hazır bulunuşluk testi ve karne notlarıyla denk oldukları belirlenen 27 kişilik bir kontrol ve 27 kişilik bir deney grubu oluşturulmuştur. Deney ve kontrol gruplarında toplam 5 saat süren derslerin işlenişi her iki grupta da aynı şekilde başlamıştır. Daha sonra kontrol grubunda Lise Matematik Dersi Öğretim Programında limit kavramının öğretimi ile ilgili tavsiye edilen yaklaşımla, deney grubunda ise sonsuz küçük sayı kavramı yardımıyla oluşturulan yaklaşımla dersler işlenmiştir.Deney sonrası her iki gruba da bir son test uygulanmış ve öğrencilerin cevap kâğıtları her iki grup için de hazırlanan cevap anahtarları ışığı altında incelenmiştir. Daha sonra elde edilen bulgular karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda limitin hesaplanmasında sonsuz küçük sayı kavramıyla oluşturulan yaklaşımın, Lise Matematik Dersi Öğretim Programında limit kavramının öğretimi ile ilgili tavsiye edilen yaklaşımdan daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated the effectness of the teaching approaches which is recommended in secondary mathematics curriculum and the approach which developed by using infinitesimal number concept at the calculations limit of some fundamental functions. For this purpose, in 2008-2009 academic year we selected two 12th class in an Anatolian Teachers High School in Ankara which are equivalant via readiness tests results and reported marks. One of the class was considered as a control group and the other class was selected as a experimental group. Both groups had some course which took 5 hours except the teaching approaches. After this course we addressed a test to both groups and the data were collected from these students? answers.After the end of the teaching session a post- test was applied to both groups and answer papers of students reviewed and evaluated according to the answer key and the findings were compared. After the result of comparisons it was found that the infinitesimal numbers concept analysis was more effective than the recommended approach from the high school mathematics teaching program in the calculation of limits.