Bilgisayar eğitiminde aktif öğrenmenin öğrenci akademik başarısı, tutumu ve kalıcılığına etkisi
The effect of active learning in computer education on academic success and attitude of students and permanence of knowledge
- Tez No: 239258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET SOMUNCUOĞLU ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, aktif öğrenme yaklaşımı doğrultusunda düzenlenen öğretimin bilgisayar eğitiminde öğrencilerin akademik başarılarına, Grafik ve Animasyon dersine yönelik tutumlarına ve öğrendikleri bilgilerin kalıcılığına etkisi olup olmadığı araştırılmıştır.Bu araştırma, 2007?2008 öğretim yılı Bolu İli Gerede İlçesi Gerede Kız Teknik Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi 11. sınıf öğrencilerinden oluşan 20 denek üzerinde yürütülmüştür. Denekler 10'ar öğrenciden oluşan iki gruba ayrılmış ve gruplardan biri kontrol grubu olarak geleneksel öğrenme ortamında Grafik ve Animasyon dersini öğrenmişlerdir. Diğer grupta deney grubu olarak aktif öğrenme ortamında Grafik ve Animasyon dersini öğrenmişlerdir.Hem kontrol grubuna hem de deney grubuna eğitimden önce Başarı Testi, Grafik ve Animasyon Dersine yönelik Tutum ölçeği uygulanmıştır. Aynı işlemler eğitimden sonra tekrarlanmıştır ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığını belirlemek için ise başarı testi sontestin uygulamasından bir hafta sonra yeniden uygulanmıştır. Yapılan puanlamaların sonuçları Mann Whitney U-testi ve Wilcoxon Eşleştirilmiş Çiftler testi ile analiz edilmiştir.Sonuç olarak başarı testi sontest puanları açısından, aktif öğrenmenin uygulandığı deney grubu başarı sontest puanlarının sıra toplamları bakımından yüksek olmasına karşın deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunamamıştır[U=118.00, p>.05].
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated that whether the education, which is prepared according to active learning approach, affects academic success and attitude of students towards the graphic and animation course or not.This research was carried out among 20 participant consisting of 11th class students of `Gerede Teknik Anadolu Meslek ve Meslek? high school in the count of Gerede in Bolu in 2007-2008 education year. Studens was seperated two groups and each group had ten studens. For the Graphic and Animation course the class which teached with traditional learning methods is called as control group whereas the class which teached with active learning methods is called as experiment group.Both control and attitude groups were applied to achievement test, the graphic and animation course criterion before education. The same processes were repeated after education and in order to determine permanence of achieved knowledge the achievement test repeated at next week after last test application.