Dijital odyo tekniği
- Tez No: 23929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
-v- ÖZET Bu çalışmada günümüzde oldukça yaygınlaşan ve Analog Ses-Frekans Sistemlerinin yerini almaya başlayan Dijital Audio Teknikleri ve bu tekniğe dayanan önemli sistemler incelenmiştir. Çalışma sekiz bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde, temel olarak Dijital Audio Tekniği tanimlanmış ve Analog Sistemlerle aralarındaki farklar verilmiştir. ikinci bölümde örnekleme Teoremi kısaca izah edilmiştir, üçüncü bölümde A/D ve D/A dönüştürücüler, dördüncü bölümde sisteme özgü gürültü kaynakları ve bunların giderilmesi açıklanmıştır. Beşinci bölümde dijital ses frekans tekniğininde dijital manyetik band kaydı, altıncı bölümde ise bir dijital plak(Kompakt disk) sistemi etraflıca izah edilmiştir. Yedinci bölümde dönüştürme hızı ve kodlar, en son bölümde ise sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-vı- ABSTRACT In this study, digital audio techniques rather spreading nowadays and starting to take the place of Analog audio-frequency system, and important systems standing this technique were investigated. The thesis consists of eight sections, in the first section, digital audio technique was described basically and the differences between this technique and analog systems were given. In the second section, sampling theorem was described shortly. In the third section, Analog to Digital (A/D) and Digital to Analog (D/A) Converters were given. In the fourth section, noise sources proper to the system and elimination of these sources were described. In the fifth section, digital magnetic band record in digital audio frequency technique was given. In the sixth section, a digital disc (compact disc) system described in detail. In the seventh section, transformation speed and codes, in the last section results were given.