Küreselleşme, Avrupa Birliği enerji stratejileri ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımında enerjinin rolü
Globalization, European Union energy strategies and the role of energy in connection to the entry of Turkey into European Union
  1. Tez No: 239281
  2. Yazar: AHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA DAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Enerji kavramının içeriği bir anlamda insanoğlunun tarihsel ve ekonomik evrimiyle şekillenmiştir denilebilir. Avcılık-toplayıcılıkla ilgili yaşam tarzından yerleşik yaşama geçişe; ilkçağdan günümüze insanoğlu geliştikçe doğa ya da yaşadığı çevre üzerinde etkili oldukça enerji olgusu da önemli bir hale gelmiştir.Günümüzde, Enerji, ülkelerin kalkınma, sanayileşme, şehirleşme süreçlerinde en önemli ve vazgeçilemez bir girdidir. Bu nedenle her ülkenin en temel ekonomik faaliyet alanı olan enerji sektörü rekabet, verimlilik, teknolojiyi takip etme, ucuz ve güvenli şekilde temin etme gibi özellikleri sağlayacağı varsayılmaktadır.Hiç kuşkusuz dünya çapında en başarılı ekonomik bütünleşme olan Avrupa Birliği'nin bu başarısının ardında yatan sebeplerden biri de ortak ticaret politikasıdır. Avrupa Birliği içerisinde ortak ticaret politikası üye ülkeler arasında iç düzenlemeler (malların serbest dolaşımı) ve dış düzenlemelerden (ortak dış ticaret politikası) oluşmaktadır. AB iç pazarı tamamlandıktan sonra topluluk dışındaki ülkelerle ikili ve bölgesel antlaşmalar imzalayarak ticaretini küresel düzeyde tutmayı amaçlamaktadır.Avrupa Birliği günümüzde siyasal birlik amacı güden ve bu amaçla birçok ortak politika belirleyerek devletlerin politikalarını uyumlaştıran bir örgüttür. Ortak tarım politikasından sanayi politikasına, ortak para politikasından tüketici politikasına kadar birçok alanda faaliyet göstermektedir. Bu politikalardan biri ise enerji politikasıdır. Enerjinin AB gündemindeki yeri ve önemi çok eski olmasa da özellikle Soğuk savaş sonrası dönemde Hazar petrolleri konusu birlik için ABD ve Rusya ile rekabeti beraberinde getirmiştir. Bunun yanında AB içindeki enerji ihtiyacı da bu süreci desteklemiştir. Türkiye ise hem AB üyeliği hem de enerji sıkıntısı ve Rusya'ya olan bağlılığını azaltmak için bu sürece farklı bir şekilde yaklaşmaktadır. Bu bağlamda ilgili çalışmada AB enerji politikası ve Türkiye'nin sürece uyumu konusu incelenecektirAnahtar Kavramlar: Avrupa Birliği, Enerji, Uluslar arası politika, Rusya, Hazar petrol ve Doğalgazı, Ortadoğu
Özet (Çeviri)
It can be defined that the notion of energy has been shaped through the evolution of the history and economy to some extent. As the human-being proceeded from the life style, times of hunting and collecting, to settled inhabitance, mankind has developed since antiquity era till nowadays and been influential on the nature and environment where they inhabited, the notion of energy has turned out to be crucial, as well.Nowadays, energy is an important and inevitable input in the process of the development of the countries, industrialization and urbanization. Thus, It is estimated that energy sector which is the most basic economical action zone in every could provide such improvements as competition, vertility, catching up with technology, and getting in a cheap and safety way.Without any doubt, one of the reasons underlying behind this success of European Union considered to be the most successful economical integrity all over the world is mutual trade policy. Mutual trade policy within the European Union consists of internal organizing ( free travel of the goods ) and external organizing ( foreign shared trade policy ) among the countries having membership. Having completed domestic market, the EU aims to stabilize its trade in the global level after having signed bilateral and regional treaties with countries out of society.European Union is an organization that aims the politic unification and harmonization of the politics of European countries by deciding many common politics for this unification. This organization has been working on many areas; from common agriculture politics to industry and common currency politics to customer ones. Energy is one of these politics. Although energy is not the current and major subject for European Union, after cold war era, Hazer petroleum put up competition among European Union and Russia, the USA, as well. In addition, the need of energy in European Union supported this competition. Turkey has been handling this process in a different way because of the membership of European Union, energy issues and decreasing relaying on Russia. In this prospect, the energy politics of European Union and synchronization of Turkey is going to be analyzed soon.The key words: European Union, Energy, International politics, Russia Hazer petroleum and gas, the Middle East.