Kur'ân'da Tuğyan kavramı
The concept of Tughyan in the qur?an
- Tez No: 239284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HİLMİ KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kur'ân'da Tuğyan Kavramı? adlı bu çalışmanın amacı Kur'ân'daki olumsuz nitelikli kavramlardan biri olan tuğyan kavramını türevleriyle birlikte incelemek, konu etrafında eski ve yeni tefsirlerde yapılan değerlendirmeleri ortaya koymaktır. Bu maksatla tuğyan kavramının kavramsal çerçevesi çizilmeye, Kur'ân'a göre tuğyan olan tutum ve davranışlar tespit edilmeye, insanı tuğyana sevk eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Tuğyan-tâğût ilişkisi üzerinde durulmuş, Kur'ân'da tuğyana saptığı belirtilen birey ve topluluklardan örnekler verilmiştir. Tuğyanın dini, iktisadi-ahlâki ve siyasi boyutuna değinilmiş, tuğyana sapanlara karşı takınılması gereken tavır ortaya konmaya çalışılmıştır. Tuğyan edenleri dünya ve ahirette bekleyen birtakım musibetlere temas edilmiştir. Netice itibariyle bu araştırmada, tuğyan kabul edilen hususlara, tuğyanın sebeplerine, tuğyan-tâğût ilişkisine, tuğyan-küfür yakınlığına, tuğyan edenlerin dünya ve ahiretteki hallerine dair bazı sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this dissertations is to analyze the word `tughyan? (with its Arabic derivatives) which has got a negative meaning in the context of the Qur?an and to show the former and newly comments on this word in the Tafsir books (Qur?an Exegesis). At the beginning, we will try to define the conceptual borders of `tughyan?; then determine the actions and deeds that can be considered as `tughyan? and the factors that urge mankind into `tughyan?. The relation between tughyan and taghut is presented and examples are given for societies who were attributed to this action in the Qur?an. The religious, economic, ethical and political aspects of tughyan are mentioned and examples of appropriate attitude towards people in `tughyan? is given. We have mentioned that tughyan brings evil in this world and the hereafter. As a result, in this research, conclusions were given about the actions regarded as tughyan, the causes of tughyan, the relation between taghut and tughyan, the closeness of tughyan and kufur (disbelief) and the situation of those in this world and the hereafter.