Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'da bilgi problemi
Knowledge in Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır
  1. Tez No: 239285
  2. Yazar: ALİ CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
?Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'da Bilgi Problemi? isimli bu çalışma ?Giriş? ve ?Sonuç? hariç iki bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın ?Giriş? kısmında bilgi felsefesinin temel problemleri olan bilginin tanımı, kaynağı, değeri ve imkanı konuları ile Elmalılı Hamdi Yazır'ın hayatı, eserleri ve ilmi şahsiyeti üzerinde durduk.Birinci bölümde, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'da bilginin tanımı, kaynağı, akıl-vahiy ilişkisi, akıl his ilişkisi, bilginin alanı, değeri ve imkanı ile bilgi ve toplumsal yenilenme, bilgide nedensellik, bilgi-hikmet ilişkisi gibi konuları ele aldık.İkinci bölümde ise, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ın bilgi ile ilgili olarak kullanmış olduğu nefs, akıl, mantık, şuur, vahiy, ilham ve hikmet gibi kavramlar ile bilgi vasıtaları olarak kabul ettiği beş duyu, akıl, vahiy, haber ve ilham konularını ele alıp inceledik.Sonuç kısmında ise, araştırmamızda ulaşmış olduğumuz sonuçları bir sistem dahilinde ifade ettik.
Özet (Çeviri)
This study consists of two parts.In the introduction part, the focus is on the essential issues about knowledge: the definition of knowledge, the source of knowledge, the value of knowledge, and the possibility of the knowledge and the life, the works and the scientific personality of Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır.In the first part, the study deals with the source, value, and possibility of knowledge in Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır; the regeneration of knowledge, causality of knowledge, and the relation of knowledge and virtue.In the second part, this study dwells on the concepts which Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır used as knowledge such as nafs (self, psyche), mind, logic, consciousness, wahy, inspiration, virtue and the topics which Elmalılı considered as means of knowledge such as five senses, mind, wahy, message and inspiration.In the conclusion part, it focuses on the research results systematicallyThis study consists of two parts.In the introduction part, the focus is on the essential issues about knowledge: the definition of knowledge, the source of knowledge, the value of knowledge, and the possibility of the knowledge and the life, the works and the scientific personality of Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır.In the first part, the study deals with the source, value, and possibility of knowledge in Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır; the regeneration of knowledge, causality of knowledge, and the relation of knowledge and virtue.In the second part, this study dwells on the concepts which Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır used as knowledge such as nafs (self, psyche), mind, logic, consciousness, wahy, inspiration, virtue and the topics which Elmalılı considered as means of knowledge such as five senses, mind, wahy, message and inspiration.In the conclusion part, it focuses on the research results systematically