Ali b. Zekeriyya el-Menbecî ve el-Lübâb fi'l-Cem'i Beyne's-Sünne ve'l-Kitab adlı eserinde hadis-fıkıh ilişkisi
Abu Muhammed Ali b. Zakariyya al-Manbaj and his work al-Lubab fi al-Djam' bayn al-Sunna wa al-Kitâb
  1. Tez No: 239287
  2. Yazar: ADEM SADOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ebû Muhammed Ali b. Zekeriyya el-Menbecî hicri VII. yüzyılda yaşamış Suriyeli önemli hadis ve fıkıh âlimlerindendir. Değişik İslam ülkelerinde eğitim gördükten sonra Kudüs'e yerleşmiş ve buradaki medreselerde ders okutmuştur.Bir Hanefi Mezhebi mensubu olan İmam Menbecî döneminde Hanefilere ve de özellikle mezhebin kurucusu olan İmam Ebû Hanife'ye yapılan eleştirilere ilmi cevaplar vermiş ve bu mezhebi savunmuştur.Tezimizde İmam Menbecî'ye kadar olan dönemde özetle hadis-fıkıh ilişkisine değindikten sonra Menbecî'nin hayatını, hocalarını, talebelerini ve onun el-Lübâb fi'l-cem'i beyne's-sünne ve'l-Kitab adlı eserindeki hadis-fıkıh ilişkisini incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Abu Muhammed Ali b. Zakariyya al-Manbaji who lived in the 7th century of Hijrah, is one of the important hadith and fiqh scholars of the Syrian region. He received his education in different cities of the Islamic world and settled down in al-Quds (Jerusalem) and lectured at different universities.Imam Manbaji who is a Hanafi, answered the critics made by other scholars towards Abu Hanifa or the Hanafi madhab and advocated the Hanafi madhab.In our dissertation, firstly studied the link between hadith and fiqh up to Imam Manbaji's days, then studied his life, students and the relationship between hadith and fiqh in the frames of his work al-Lubab fi al-Djam' bayn al-Sunna wa al-Kitâb.