Akıllı tahta uygulamalarının öğrencilerin coğrafya ders başarıları üzerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of using the smart board on the achievement of students in geography courses
  1. Tez No: 239299
  2. Yazar: ELİF AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YAŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı Genel Fiziki Coğrafya derslerinde akıllı tahta destekli düz anlatım yönteminin öğrenci başarısına olan etkisi ile karatahta destekli düz anlatım yönteminin öğrenci başarısına olan etkisini karşılaştırmaktır.Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Ereğli Eğitim Fakültesi'nde araştırmacı tarafından verilmekte olan Genel Fiziki Coğrafya Dersine kayıtlı 52 (elli iki) öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur.Çalışmada yarı deneysel araştırma desenlerinden ön-test son-test kontrol gruplu araştırma deseni kullanılmıştır. Öğrenci başarısı 20 sorudan oluşan çoktan seçmeli coğrafya başarı testi aracılığı ile ölçülmüştür. Coğrafya başarı testinin iç tutarlılık katsayısı 0.839 olarak saptanmıştır. Başarı testinin kapsam geçerliliği uzman görüşü alınarak sağlanmıştır.Çalışma sonuçları Genel Fiziki Coğrafya dersinin akıllı tahta destekli düz anlatım yöntemi eşliğinde anlatılmasının öğrenci başarısını karatahta destekli düz anlatım yöntemi eşliğinde aktarılan Genel Fiziki Coğrafya derslerine göre daha fazla arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the achievement of students who completed the Physical Geography course using smart board and the expository teaching method to the achievement of students who completed the Physical Geography course using chalk board and the expository teaching method.The sample of this study included 52 students enrolled in the Physical Geography course offered at the Zonguldak Karaelmas University?s Ereğli Education Faculty.The pre-test post-test with control group quasi-experimental research design was used to conduct the study. Student achievement was measured through a 20-question multiple choice geography test. The measure of internal consistency of the geography test was 0. 839. Content validity of the test was ensured with expert review.Results of the study revealed that using smart board with expository teaching method improves the achievement of students in Physical Geography course as compared to the use of chalk board with expository teaching method.