İlköğretim 7. sınıf Türkçe derslerinde mizah kullanımının öğrenci tutum ve başarısına etkisi
The effects of the use of humor at seventh grade on student attitude and achievement in Turkish courses
- Tez No: 239300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ÖZÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmada Türkçe dersinde yapılandırmacı yaklaşıma dayalı mizah uygulamalarının öğrencinin akademik başarısına, Türkçe dersine ve mizaha yönelik tutumlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada her iki gruba deney öncesi ve deney sonrası ölçümler yapılmıştır. Araştırma, 2008-2009 eğitim-öğretim yılı şubat ve mart aylarında ilköğretim 7. sınıfta öğrenim gören 56 öğrenci ile Türkçe dersinde gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol grubu üzerinde yürütülen araştırmada öğretim kontrol grubunda yapılandırmacı yaklaşıma dayalı karma yöntemlerle, deney grubunda ise yapılandırmacı yaklaşıma dayalı mizah uygulamaları ile sürdürülmüştür. Araştırmada; fıkralar, güldürücü hikâyeler ve anılar, resimler ve karikatürler kullanılmıştır.Araştırmanın verileri, ?Duygu ve Hayaller? temasını içeren başarı testi, Türkçe dersine ve mizaha yönelik tutum ölçekleri ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. SPSS programı ile öncelikle basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılmıştır. Daha sonra gruplar arası ilişkide Levene testi kullanılmış, son olarak grupların başarı testi ve tutum ölçeği ön test ve son test puanları arasındaki farkın anlamlılığı bağımlı ve bağımsız gruplar için t test ile analiz edilmiştir.Araştırmada elde edilen bulgulara göre, yapılandırmacı yaklaşıma dayalı mizah uygulamaları ile Türkçe dersi gören deney grubunun, yapılandırmacı yaklaşıma dayalı karma yöntemlerin uygulandığı kontrol grubundan akademik başarısı daha yüksek olmuştur. Deney grubunun Türkçe dersine yönelik tutum puan ortalamaları, kontrol grubunun Türkçe dersine yönelik tutum puan ortalamalarından daha yüksek olmuştur.Mizah kullanımı, deney grubundaki öğrencilerin mizaha yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilemiştir. Deney grubuyla kontrol grubu öğrencilerinin mizaha yönelik tutumlarında artış olmuş, iki grup arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed to determine how homour activities depended on constructive approach effect students? academic achievement, their attitude to Turkish Course and homour. In the research an experimental pattern with pre test-post test were used. Both groups were measured before and after te experiment. This research applied to the seventh grade students of 56 in Turkish Language Courses in February and March in academic year 2008-2009. In control group, blended approach based on constructive approach was used while in experimental group, homour application depended on constructive approach was used in teaching process. Memories, stories, tales, pictures and catoons were used in the research.The data of the research gathered with the help of atttude scale related with Turkish Language Course, homour and achievement test containing ?Sense and Imagination? theme. The gathered data was analaysed with SPSS. Kurtosis and skewness levels were firstly examined with SPSS. Levene test was used to determine the relation between the groups. Finallly, the achievement test of the groups, attitude scale and meaningful diffrences of pre and post test were examined and analyzed for dependent and undependent groups.According to the findings in research, the academic achievement of the experimental group who was instructed Turkish Language Course with constructive approach based on homour performed a better success comparing with the control group who was instructed with only blended methods based on constructive approach. It was found that the experimental group students? attitude toward Turkish Language Course were higher than the attitudes of the conrtrol group students on the course.Using homour effected the attitudes of the students to homour in experimental group positively. A reasonable increase was noted in both groups in terms of attitude points to houmour and a significant difference was observed in favor of experimental group for the attitudes of students to homour.