Uluslararası ekonomik örgütlerin küreselleşme üzerindeki etkileri
The effect on globalization of international economics organization
  1. Tez No: 239302
  2. Yazar: ŞENOL KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küresellesme genel olarak kapitalist gelismelerle iliskilendirilmektedir. Bu nedenle küresellesmenin ekonomik, sosyal, toplumsal ve kültürel yansımaları vardır. Dolayısıyla, yine ekonomi, sosyo-kültürel yapı ve politikaları etkilemektedir. Bu çalısmada, ekonomik küresellesmeye eslik eden küresel etkiler, uluslararası sosyal sorunlar ve bu sorunlara çözüm arayan IMF, Dünya Bankası, DTÖ ve OECD gibi uluslararası ekonomik örgütlerin faaliyetleri ana hatlarıyla ele alınmıs, bunların etki düzeyi tartısılmıs ve küresellesme üzerindeki etkileri üzerinde durulmustur
Özet (Çeviri)
In general, globalisation is related to the development in the system of capitalism. There are many aspects of globalisation such as economical, social and cultural ones. Therefore, this process have many effects on both social security system and social politics. In this paper it has been discussed that international social problems such as global poverty accompanying with the process of economic globalization and the works of IMF, WB, WTO and OECD which search for solutions to these problems have been held and sufficiency level of these has been discussed and it has been focused on the fact that it should be formed globalism order for an appropriate solution.