Organizasyon modelleri ve yeniden yapılanma (hamam işletmeciliği örneği)
Organization models and reengineering (example of bath management)
  1. Tez No: 239309
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kurumların ve organizasyonların ana hedefi, müsterileri için deger yaratmaktır Kurumları uzun vadede basarılı kılan ürettigi ürünler degil, ürünlerin ve hizmetin üretildigi üretim ve yönetim süreçlerinin basarısı ve üstünlügüdür. Bununda temel göstergesi daha az kaynakla daha çok isi basarmaktır. Bu çalısmada; isletmelerin, Makro ve mikro çerçevede önemli etkiler olusturmakta olan degisim süreçlerinin yasandıgı, rekabete dayalı günümüz piyasa kosullarında zaman zaman performanslarını degerlendirmek yetersizliklerini ortaya koymak ve gerektiginde , köklü degisiklikler yapmak sureti ile süreçsel yapılara yönelik yeni metotlar, beceriler, yapılar, ihtiva edecek sekilde organizasyonlarını yeniden yapılandırmak zorunda oldugu, ?Yeniden Yapılanma (Reengineering)? tanımı ve amaçları, yeniden yapılanma ve diger uygulamalar arasındaki iliskiler, yeniden yapılanmaya zorlayan faktörler, yeniden yapılanma sürecinde basarılı olmak için yapılması gerekenler, yeniden yapılanmaya gereksinim duyan isletme türleri, yeniden yapılanma sonucunda olusan degisimler, yeniden yapılanmada karsılasılan sorunlar ve basarısızlık sebepleri örnek uygulamalar da vermek sureti ile ortaya konulmustur. Çevresel yapının giderek karmasık hale gelmesi ile birlikte gelisen modern isletmecilik modelleri, organizasyonları düsey-mekanik yaklasımdan yatay-organik yaklasımlara yöneltmistir. Zira geleneksel organizasyonlar degisen pazar sartlarına ve müsteri taleplerine cevap vermekte güçlük çekmektedirler. Bu yüzden yeniden yapılanma süreçlerinde, degisim ve yaratıcılıga açık yeni organizasyon tiplerine yönelmenin isletmeler için dogal bir zorunluluk oldugu çalısmada ayrıca ortaya konmus, çagdas yöntemlerin gerekliligi pekistirilmistir.
Özet (Çeviri)
The main target of enterprises and organizations is to generate assets for their customers. In the long term, what make corporations successful are not the products they produced, but the achievement and the superiority of the production and management processes that create the products and the services. Main indicator of this is to carry out more work with fewer resources. In this study, enterprises? ?necessity of reengineering their organizations in a way that comprise new methods, skills and structures oriented towards operational structures by making fundamental alterations in their organizations?; ?Reengineering?, it?s definition and objectives; relations between reengineering and other applications; factors that enforce to reengineering; things to do to be successful in the reengineering process; types of enterprises that needs reengineering; alterations that occur as a consequence of reengineering; problems faced during reengineering process and the reasons of failure are stated expressly by displaying examples of applications. Modern business administration models that evolved as environmental structure gradually becomes more complex, directs organizations from horizontal-mechanic to vertical-organic approaches because traditional models experience difficulties in meeting the need for changing market conditions and customer demands. Therefore, corporations necessity of orientation towards new organization types that are open to change and creativity during the reengineering process is displayed in this study and the necessity of modern methods is reinforced.