Bilgisayar teknolojilerinin mobilya işletmelerinin yönetim organizasyonuna etkileri üzerine araştırmalar
Studies on effect of computer technologies to managemantal organization of furniture manufacturing firms
- Tez No: 97829
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BURDURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ÖZET 1970'li Yıllarda baş gösteren ekonomik kriz ile birlikte üretimde artış olmadan ücretlerin artması gibi ekonomik sorunlar ortaya çıkınca, klasik teknoloji anlayışı, yerini, daha az işgücüne dayalı yüksek otomasyonu esas alan yeni teknolojilere bırakmaya başlamıştır. Bilginin üretilmesi, kullanılması, değerlendirilmesi ve faaliyetlerde bilgisayar desteğini içeren bu ileri teknolojiler, halen ekonomik olan faaliyet alanlarını bütünü ile değiştirmiş ve yeni ekonomik alanları gündeme getirmiştir. Bu durum üretimde yeni sistemler ortaya çıkartmış, pazarlama ve ürün tasarımı faaliyetlerinin yeniden sorgulanmasını gerektirmiştir. İnsan, bizzat üretim faaliyetlerini gerçekleştiren unsur konumundan çıkıp, bilgi üreten, bilgiyi kullanan ve faaliyetleri denetleyen unsur konumuna girmiştir. Bu durumda,“işletmeler, kuruluş aşamasında bu ileri teknolojileri mi seçmelidir?”veya“işletmeler ellerindeki klasik teknolojiyi yeni teknolojiler ile değiştirmeli midir?”soruları ortaya çıkmaktadır. İleri teknolojilerin tercihi durumunda organizasyonel yapılanmanın da buna uygun olması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı bu sorunların çözümüne yöneliktir. Araştırma üç aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, genel anlamda işletmelerde organizasyonel-yönetimsel yapılanmaya yönelik bir literatür taraması yapılmış ve yapılanma modelleri incelenmiştir. Yapılanmaya ilişkin mobilya endüstrisindeki, mevcut durum örneklerle açıklanmıştır. İkinci aşamada; piyasada halen uygulanmakta olan veya uygulanmaya çalışılan mobilya endüstrisine yönelik bilgisayar yazılımları ve bu yazılımların uygulanmasına yönelik örnekler verilmiştir. Üçüncü aşamada ise, farklı seviyelerde bilgisayar teknolojileri kullanan işletmeler ele alınarak, bilgisayara dayalı organizasyonel değişimin karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Buamaçla, İstanbul'da faaliyet gösteren hiç bilgisayar teknolojisi olmayan“A”işletmesi, kısmen bilgisayar teknolojisi kullanan“B”işletmesi ve entegre bilgisayar teknolojisi kullanan“C”işletmesi ele alınmıştır, örnek 200 mutfak dolabı takımının üretimine yönelik hazırlık süreci ele alınmış ve bu işletmelerin bu hazırlığı gerçekleştirme süreleri direkt olarak elektronik kronometre ile ölçülmüştür. Sonuçta bu süreci“A”işletmesinin 56,93 işçi saat,“B”işletmesi 6,83 işçi saat ve“C”işletmesi ise 1 işçi saat'te gerçekleştirdiği saptanmıştır. Bu sonuçlara göre, yoğun bilgisayar teknolojisi kullanan“C”işletmesi“A”işletmesine göre 199,27$,“B”işletmesi ise, yine“A”işletmesine göre 23,92$ tasarruf etmiştir. Bu tasarruflarla“C”işletmesi bilgisayar teknolojileri için yapmış olduğu yatırımı, sürecin devamlı olduğu kabul edilerek“A”'ya kıyasla 2,5 yıl“B”işletmesi ise, 2,48yıl sonunda amorti edecektir. Bilgisayar teknolojilerinin kullanılması işletmelerde hata oranlarını düşürmüş, kapasiteyi arttırmış ve tüm işlemler belli bir sistem dahilinde kolay denetlenebilir hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT With the economic crisis which arised in 1970s, when economic problems arised such as rising of labour costs without any increase at production, classical technology approach was leaved and new generic technologies which have the use of automation at a high rate, depending on less manpower, begun to take the place of classical technology approach. Production and usage of knowledge, and this advanced technologies which have computer aid at the activities changed the economic activity fields that takes place at the moment completely and got new ones to be used today. This situation created new systems at production and this requisited marketing and product design activities to be interrogated recently. Humans, leaved the position of being a component part to turn out the production activites to be true, and got in to the position of being an element that produces knowledge and controls the activities. In this situation, there arises some kind of questions like :“Which techology should be used by the firm, for behaving economically at production activities.”or“Do we have to change the tecnology at the present processing time period, with the new one.”Basic approaches for answering these questions are given in this study. This reserarch was done in three stages. At the first stage, a literature search dealing with the organisation and managemental structures of the firms was done in a general way and also the organization models were examined. The present position related with structure of furniture industry was explained with examples. At the second stage the examples about the current use at computer softwares related with furniture industry and the wide applications of this softwares were given. Finally at the third stage, the firms which use different leveled computer technologies was taken into consideration, and the analyse by matching of the organisational change related with computers was done. For this purpose, 3 firms which are active in Istanbul at the moment were used. Firm“A”which has no application at computers, Firm“B”which has a partially use of computer technology and Firm“C”which have an integrated use of computer technology was taken into consideration. The preperation period for the production of 200 kitchen cabinets was used as a sample, andvu certification of this preparation times by these 3 firms was directly obtained by on electronic timer results were obtained; - Firm“A”verifies this period at 56,93 labour hours. - Firm“B”verifies this period at 6,83 labour hours. - Firm“C verifies this period at 1 labour hour. According to these results ; Firms ”C“ which have a highly usage rate of computer technology saved 199,27 $ when compared to firm ”A“. And also firm ”B“ saved 23,92 $ when compared to firm ”A“. With this amount of save, firm ”C“ will amortize the investment they made about computer technologies in 2,5 years time when compared to firm ”A“. Firm ”B" will amortize in 2,48 years time. For this assumption, the process was taught to be continuous. The usage of computer technologies in firms decreased the rates of faults, increased the capacity. And all of the firms can easily be controlled by the use of them.