Küreselleşme, küresel sermaye akımları ve Türkiye üzerine etkileri
- Tez No: 239311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Küresellesme artık dünyanın kabul ettigi, dünya milletlerini birbirine benzeten, her ülkeyi sosyal, kültürel, ekonomik özellikleriyle içine alan, ülke sınırlarının asılmasını saglayan bir dünya terimidir. Küresellesme varlıgı eski tarihlere dayansa da, belirginligi 1970'li yıllardan sonra kendini göstermeye baslamıstır. Hem pozitif hem negatif yanlarının olması tartısmalarına yol açsa da; çokuluslu isletmelerin gücüyle bu tartısmalar pozitif yönde yol almıs, küresellesme karsıtı görüsler azınlık olarak kalmıslardır. Küresellesmenin artmasını saglayan faktörlerin çoklugu dünyayı bir bütün haline getirmis, iletisim ve ulastırma kavramları çok kısa süreye inmistir. Dünya artık çokuluslu isletmelerin ürettikleri malları kullanmakta ve sundukları hizmetten yararlanmaktadır. Çokuluslu isletmelerin ve diger yabancı yatırımların kendi ülkelerinin dısında yaptıkları yatırımlar dünyada küresel sermaye akımları adını alırlar. Bu yatırımlar genelde gelismekte olan ülkelere yapılmakta ve yapılan yatırımın süresine ve niteligine göre adlandırılmaktadırlar. Bu sermaye akımlarının dogal olarak, sermaye aktarılan ülkenin ekonomisi üzerinde etkisi vardır ve bu akımlar Türkiye'nin de etkisi altına girecek sekilde 80'li yıllardan sonra çok artmıstır. Türkiye 24 Ocak 1980 tarihinden sonra küresel sermaye akımlarının yol aldıgı yeni bir gelismekte olan ülke sıfatını kazanmıstır. Serbestlesen sermaye, ithal ikamesi yöntemini benimseyen Türkiye için yeni bir çıgır açmıstır. Türkiye'nin finansal serbestlesmesi, diger ülkelerle, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası (WB) gibi kuruluslarla daha sıkı iliskiye girmesini saglamıs ve Türkiye'ye gelen yabancı sermaye miktarı belirgin bir sekilde artmıstır. Bu yabancı sermayeler, Türkiye'ye gelen dogrudan yabancı yatırımları, hisse senedi, tahvil, bono ve diger sermaye piyasası araçlarını kapsayan portföy yatırımlarını, kamu sektörünün ve özel sirketlerin, uluslararası finans kuruluslarından ve yabancı hükümetlerden aldıkları kredileri kapsayan ve etkisi uzun vadede belli olan uzun vadeli sermaye hareketleri ile kısa vadeli sermaye hareketleri ve sıcak para tabir edilen yatırımları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalisation is a term worldwide accepted, which makes the people of different countries look alike and contains every country in the world with their social, cultural and economic properties. Globalism was always an important subject, but was more focused on after the seventies. Globalisms property to have both negative and positive sides brings along disputes about globalism, but with the power of multinational companies these disputes have advanced in a positive way and anti-globalism opinions have remained as a minority. The majority of the factors that increase globalism have made the world like a single big nation, and communications and transportations have become much faster. The world is now using the products of multinational companies and taking advantage of their services. The investments of multinational companies and other foreign companies outside their country are named global capital trends. These investments are usually made on the advancing countries and are named by the duration and properties of the investment. Naturally, these trends have an important effect on the related nations economy and these trends have increased after eighties, also taking Turkey under their effect. Turkey became a new advancing country into which global capital trends are coming, after the date January 24, 1980. Free capital broke a new ground for Turkey. Financial relaxation of Turkey provided closer relationships with other nations, foundations like IMF and World Bank and the capital that is coming to Turkey has increased significantly. These foreign capitals include direct foreign investments, capital market tools like share certificates, the credits taken from international finance foundations by the government sector and private companies, and short term and long term capital movements.